Klinik remisyondaki crohn hastalarında inflamatuvar belirteçlerin hastalık aktivite ve rekürensindeki yeri
Statements of inflammatory biomarkers activity and recurrence of crohn patients in clinical remission disease
  1. Tez No: 497634
  2. Yazar: GUNEL HASANOVA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURCU BARUTÇUOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
İnflamatuvar barsak hastalıkları, genetik olarak yatkın kişilerde, nedeni ve mekanizması tam olarak bilinmeyen, kronik seyirli, remisyon ve alevlenme dönemleriyle karakterize inflamatuvar bir hastalık grubudur. İnflamatuvar barsak hastalıkları Crohn hastalığı gibi önemli hastalığı da içermektedir. Crohn hastalığı transmural tutulum ile gastrointestinal sistemin herhangi bir bölgesini etkileyebilen, nedeni bilinmeyen immunite temelli inflamatuvar bir hastalıktır. Bu hastalarda; hastalık aktivitesinin değerlendirilmesi, tedavinin şekillendirilmesi için birçok klinik aktivite göstergesi ve girişimsel olmayan belirteçler kullanılmış, fakat hiçbiri inflamatuvar aktivitenin saptanmasında histopatolojik ve endoskopik incelemeler kadar kesin bulgu sağlamamıştır. İnflamatuvar aktiviteye karar vermek, hastalığa yaklaşımda ve tedaviyi şekillendirmede önemlidir. Bu nedenle yapılan çalışmalarda ideal bir hastalık belirteci bulunmaya çalışılmıştır. Crohn hastalığında hastalık aktivitesi klinik olarak hastanın Crohn hastalığı aktivite indeksi (CDAI) puanına göre belirlenir. Buna göre 150 puan altı remisyonda hastalık kabul edilir iken, 450 puan üzeri ciddi fulminan hastalık olarak değerlendirilir. Bu çalışmaya Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları AD, Gastroenteroloji BD polikliniğine başvuran 12 asemptomatik, klinik remisyonda (CDAI
Özet (Çeviri)
Inflammatory bowel disease (IBD) is an inflammatory disease characterized by genetic predisposition, chronic illness, remission and exacerbation periods, whose cause and mechanism are not known precisely. Inflammatory bowel diseases also include important diseases such as Crohn's disease. In these patients; Many clinical activities have been used to assess disease activity, to shape the treatment, and to demonstrate that inflammatory and endoscopic examinations are not as accurate as detection of inflammatory activity. None of the inflammatory bowel diseases is a chronic and recurrent inflammatory disease of the gastrointestinal tract resulting from immunological activation. Crohn's disease is an immunity-based inflammatory disease of unknown etiology that can affect any region of the gastrointestinal tract with transmural involvement. Deciding on inflammatory activity is important for approaching the disease and for shaping the treatment. For this reason, an attempt to find an ideal disease suspect has been tried. In Crohn's disease, disease activity is clinically determined by the patient's Crohn's disease activity index (CDAI) score. According to this, while it is accepted as a disease with lesst han 150 points remission, it is regarded as a serious fulminant disease over 450 points. This study will include 120 asymptomatic, clinically remediable patients with Crohn's disease (CDAI