Hipertiroidi ayırıcı tanısında tiroid renkli akım doppler ultrasonografik incelemenin değerinin belirlenmesi
Determination of the value of thyroid color flow doppler sonography in the differential diagnosis of hyperthyroidism
  1. Tez No: 129967
  2. Yazar: CÜNEYD ANIL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT FAİK ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
ÖZET Konvansiyonel (gri skala) ultrasonografik yöntem, tiroid bezinin morfolojik değerlendirmesinde yeri kanıtlanmış bir görüntüleme tekniğidir. Tirotoksikozlu hastaya yaklaşımda ise, sintigrafi halen standart yöntem olma özelliğini korumaktadır. Yüksek rezolüsyonlu ultrasonografik tekniklerin gelişmesi ile birlikte, özellikle son dekatta renkli akım doppler sonografi (RADS), tiroid patolojilerinin fonksiyonel değerlendirmesinde önem kazanmaktadır (1). Bu çalışmada, RADS'nin hipertiroidizmin ayırıcı tanısmdaki değerinin saptanması amaçlanmıştır. Ayrıca bir ultrasonografik kontrast ajan olan Levovist®'in de tanısal yararının ortaya konması hedeflenmiştir. Çalışmaya, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi, Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları polikliniğine başvuran tirotoksikozlu 56 hasta (20 erkek, 36 kadm), kronik tiroiditli (Hashimoto tiroiditi) 9 hasta (3 erkek, 6 kadın) ve ötiroid kontrol grubu olarak 42 hasta (14 erkek, 28 kadm) dahil edilmiştir. Tüm vakalara standart tanı yöntemleri ile tanı konmuş ve tamdan habersiz bir sonografist tarafından önce gri skala ultrasonografı, takiben de RADS incelemesi yapılmıştır. Tiroid bezindeki kanlanma şekilleri, önceden tasarlanmış olan bir sınıflandırmaya göre skorlanmıştır. Ayrıca intratiroidal, perinodüler ve peritiroidal (perikapsüler) damarlardan pik sistolik hız (PSH) ölçümleri yapılmıştır. Hipertiroidili hastalara, bu incelemelerden sonra Levovist® enjeksiyonu yapılarak RADS ile kanlanma şekilleri tekrar değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Conventional (gray scale) sonography is a proven imaging method in the morphologic evaluation of the thyroid gland. Scintigraphy is still the standart method for the evaluation of patients with thyrotoxicosis. The color flow doppler sonography (CFDS) of the thyroid gland in the functional evaluation of the thyroid pathologies is getting more important in the last decade, especially with the development of high resolutional ultrasonographic methods (1). The aim of the present study is to determine the value of CFDS in the differential diagnosis of hyperthyroidism. It was also aimed to reveal the diagnostic utility of Levovist®, which is an ultrasonographic contrast agent. 56 patients (20 male, 36 female) with thyrotoxicosis, 9 patients (3 male, 6 female) with chronic thyroiditis (Hashimoto's thyroiditis), and 42 patients (14 male, 28 female) as euthyroid controls, who had visited the outpatient clinic of the Endocrinology and Metabolic Diseases Department of Ankara University Medical School were included in the study. All cases were diagnosed with standart diagnostic methods, and a gray scale ultrasonography, followed by a CFDS examination was performed to all cases by a sonographist who was unaware of the diagnoses. The vascularization patterns of the thyroid gland were scored according to a preplanned classification. Additionally, peak systolic velocity (PSV) measurements were made from intrathyroidal, perinodular, and perithyroidal (pericapsular) vessels. Additionally, intravenous Levovist® injection was made to each patient with hyperthyroidism, and the vascularization patterns were reevaluated with CFDS examination.