Kanser hastalarında tromboz sıklığı
Incidence of thrombosis in patients with cancer
- Tez No: 229807
- Danışmanlar: PROF. DR. İDRİS YÜCEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Onkoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
GİRİŞ VE AMAÇKanserli hastalarda tromboza, sağlıklı kişilere göre daha sık rastlanır. Her kanser türünde eşit sıklıkla bulunmaz. Pankreas, over, beyin, böbrek tümörlerinde daha sıktır. Kanserin evresi, tedavisi ve tümör cerrahisi riski artıran faktörlerdir. Bu çalışmanın amacı kanser hastalarında tromboz sıklığını, ne zaman ortaya çıktığını ve hastanın aldığı tedavilerin tromboz gelişimi üzerine olan etkilerini araştırmaktır.GEREÇ VE YÖNTEMHaziran 2007 ile Mayıs 2008 tarihleri arasında Tıbbı Onkoloji polikliniğine başvuran kanser tanısı almış toplam 1003 hasta çalışmaya alındı. Dosyalar retrospektif olarak incelendi. Hastalar yaş, cinsiyet, tanı, evre, tanı anında uzak organ metastazı, takiplerinde tromboz gelişip gelişmediği, cerrahi öyküsü, radyoterapi ve kemoterapi açısından değerlendirildi. Hem semptomatik, hem de asemptomatik trombozu olan hastalar çalışmaya alındı. Tespit edilen trombozlar görüntüleme yöntemleri ile gösterilmişti. İstatiksel analizler Ki Kare testi ile yapıldı.
Özet (Çeviri)
BACKGROUND AND PURPOSEPatients with cancer have an increased risk of thrombosis compared with healthy people. This increased risk varies between different types of cancer. Tumors of the pancreas, ovarian, brain and kidney have the strongest association with thrombosis. It is also associated with a number of risk factors, stage of cancer, surgery and systemic therapies. The aim of this study is to determine the incidence, time-course and risk factors associated with the development of thrombosis in cancer patients.MATERİALS AND METHODSOne thousand three cancer patients who were referred to Medical Oncology outpatient clinic between June 2007 and May 2008 were included in the study. The files were examined retrospectively. Patients were evaluated according to age, sex, stage and type of cancer, distant organ metastasis during the diagnosis, thrombosis development during follow-up, history of surgery and treatment modalities (chemotherapy-radiotherapy). Symptomatic or asymptomatic patients with thrombosis were included in the study. The development of thrombosis was demonstrated with imaging methods. For statistical analyses Ki-square test was used.