Van ili bölgesinde listeria monocytogenes seroprevalansı
  1. Tez No: 129972
  2. Yazar: AYDIN DEVECİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A. PEKCAN DEMİRÖZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
1.ÖZET Amaç: Çalışmanın amacı, Van İli bölgesinde Listerya monocytogenes bakterisiyle karşılaşma oranları ve karşılaşılan susun belirlenmesi amaçlandı. Materyal-Metod: Araştırmaya, Y.Y.Ü Tıp Fakültesi Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum polikliniği ile kliniğine ve Van Doğum Evi Hastanesine başvuran 283 gebe kadın, Y.Y.Ü Tıp Fakültesi Hastanesi polikliniklerine herhangi bir nedenle başvuran 113 gebe olmayan kadın ve Y.Y.Ü Tıp Fakültesi Hastanesi Yenidoğan Ünitesi'nde takip edilen 25 hasta dahil edildi. Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalından temin edilen L. monocytogenes suşlarından Larsen ve Jones ile Osebold, Aalund ve Chrips tarafindan tanımlanan antijen hazırlama yöntemiyle L. monocytogenes tip l/2a, l/2b, l/2c, 3a, 3b, 3c, 4a, 4ab ve 4c suşlarından ayrı ayrı antijen hazırlandı. Bu antijenlerle çalışmaya dahil edilen kişilerin serumlarında aglütinasyon yöntemiyle antikorlar araştırıldı. 1/320 ve üstü titreler pozitif olarak kabul edildi. İstatistiksel işlemler; Kruskal-Wallis testi ve x2 (ki-kare) testi ile değerlendirildi. Bulgular: Gebe kadınların % 20.14'ünde pozitif aglütinasyon titreleri saptandı. Bunların, % 26.32'si Listeria monocytogenes tip l/2a, % 22.81 'i tip l/2b, % 21.05'i tip 4a suşlarıyla elde edildi. Obstetrik hikayelerinde abortus veya ölü doğum olan gebe kadınlardaki aglütinasyon pozitifliği % 28.21 olup, normal gebelik hikayesi olanlarla karşılaştırıldığında istatistiksel açıdan anlamlı olarak daha yüksek bir orandaydı (p< 0.05). Çalışmaya dahil olan gebelerin gestasyonel yaşları artıkça, elde edilen pozitif aglütinasyon sonuçlan arttı (p=0.001). Kontrol grubunu (n:113) oluşturan kadınlardaki aglütinasyon test pozitifliği % 4.42' di. Yenidoğan grubunda (n:25) ise % 20 olarak belirlendi.Çalışma popülasyonunun (n:421) hepsi değerlendirildiğinde test pozitiflik oranı % 15.91 'di. Bu pozitif aglütinasyon oranının % 29.85'i Listerya monocytogenes serotip l/2a; % 25.37'si serotip l/2b; % 17.91 'i serotip 4a; % 7.46'sı serotip l/2c ve 3c; % 4.48'i serotip 3b ve 4ab; % 2.99'u serotip 4c ile elde edildi. Sonuçlan Çalışma grubumuzda genel prevalans % 15.91 olarak belirlendi. Gebeliği olan kadınlarda bu oran % 20.14 iken, obstetrik hikayelerinde abortus veya ölü doğum olan gebelerde ise pozitif aglütinasyon test oram % 28.21'di. En yüksek aglütinasyon test pozitifliği L. monocytogenes tip l/2a ile saptanırken, en düşük pozitiflik oram L. monocytogenes tip 4c ile saptandı.
Özet (Çeviri)
2. SUMMARY Objective: Determination of seroprevalance of Listeria monocytogenes and which serotype is encountered in Van city region. Material-Methods: The study was enrolled 283 pregnant women who admitted to Department of Obstetric and Gynecology of Y.Y.U, Faculty of Medicine Hospital and Van Doğumevi Hospital and, 113 non-pregnant women who admitted to Y.Y.U. Faculty of Medicine Hospital policlinics as a control group and, 25 newborns who was fallowed up at Neonatal Unit of Y.Y.U. Faculty of Medicine Hospital. Antigen solution was prepared for each L. monocytogenes serotype l/2a, l/2b, l/2c, 3a, 3b, 3c, 4a, 4ab and 4c that, were obtained from Clinical Microbiology Department of Ankara University Faculty of Medicine, by manner that was described by Larsen and Jones and, Osebold, Aalund and Chrips. Antibodies were researched in serum of study population by aglutination test by using these antigen solutions. 1/320 and higer dilutions were accepted positive result Statistical assesment was made by Kruskal-Wallis and chi square (x2) tests. Results: Positive aglutination titers were determeined in 20.14 % of pregnant women. Positive aglutinations of these women were obtained with Listeria monocytogenes serotype l/2a, l/2b and 4a in ratio of 26.32 %, 22.81 % and 21.05 %, respectively. Aglutination test was positive in 28.21 % of pregnent women who had abortus or still birth in obstetric history and, there was statistical difference beetween that group and other pregnant women who had normal obstetric history (p< 0.05). Positive aglutination test was obtained in higer ration with increment of gestational age (p=0.001). Aglutination test positivity was determined in 4.42 % of control group (n:l 13) and in 20 % of newborn group.Aglutination test positivity ratio was 15.91 % in all study population. This positive ratio was obtained with L. monocytogenes serotype l/2a in ratio of 29.85 %; with serotypel/2b in ratio of 25.37 %; with serotype 4a in ratio of 17.91 %; with l/2c and 3c in ratio of 7.46 %; with serotype 3b and 4ab in ratio of 4.48 % and with serotype 4c in ratio of 2.99%. Conclusions: General prevalance was determined as 15.91 % in the study population. This ratio was 20.14 % in pregnant women whereas 28.21 % in pregnant women who had abortus or still birth in obstetric history. Highest aglutination test positivity was obtained with Listeria monocytogenes serotype l/2a whereas, lowest aglutination test positivity was obtained with serotype 4c. 4