Sepsiste prokalsitonin, CRP, IL-6, IL-8, IL-10 ve protein C'nin tanı ve prognozu belirlemedeki önemi
Importance of procalcitonin, CRP, IL-6, IL-8, IL-10 and protein C in diagnosis and prediction of prognosis in sepsis
  1. Tez No: 129988
  2. Yazar: TUĞBA SEKİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YEŞİM TAŞOVA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
ÖZET SEPSİSTE PROKALSİTONİN, CRP, IL-6, IL-8, IL-10 VE PROTEİN C'NİN TANI VE PROGNOZU BELİRLEMEDEKİ ÖNEMİ Sepsis, acil tanı ve tedavi gerektiren, tüm organ ve sistemleri etkileyen akut tablodur. En önemli tanı yöntemi, kan ve diğer vücut sıvılarından etkenin üretilmesidir. Ancak, kültür sonuçlarının alınması 48-72 saate uzayabilmektedir. Öte yandan lökosit sayısı, sedimantasyon hızı gibi belirteçlerin sepsis tanısında yeterince duyarlı olmaması nedeniyle, yeni parametrelere ihtiyaç duyulmuştur. Bu çalışma, sepsisin tanısı ve prognozunu belirlemede prokalsitoninin (PCT) önemini araştırmak ve C-reaktif protein (CRP), interlökin-6 (IL-6), interlökin-8 (IL-8), interlökin-10 (IL-İO) ve protein C (PC) değerleri ile karşılaştırmak amacıyla yapıldı. American College of Chest Physicians / Society of Critical Care Medicine (ACCP/SCCM)'ın kriterlerine göre ağır sepsis ve septik şok tanısı konan 50 hasta ve 20 sağlıklı kişi (kontrol grubu) çalışma grubunu oluşturdu. Hasta grubunda anamnez, fizik muayene, rutin laboratuvar tetkikleri yapıldı. Klinik durumları APACHE Iî (Acute Physiology and Chronic Health Evalution) skorlamasına göre değerlendirildi. Birinci, dördüncü, yedinci günlerde ve kontrol grubundan bir kez alınan kan örneklerinden PCT, CRP, IL-6, IL-8, IL-10 ve PC değerleri bakıldı. Hastalarda ölçülen PCT, CRP, IL-6 değerleri, kontrollere göre yüksek bulundu (p0.05). PC değerleri, kontrol grubuna göre belirgin olarak düşüktü (p7.5 mg/L eşik değerlerinde, %100 duyarlılık ve %95 özgüllük ile en iyi parametreydi. PCT ise > 0.5 ng/ml eşik değerinde CRP kadar özgül (%98) ve duyarlıydı (%95). IL-6 ve protein C daha az duyarlı (sırasıyla %88, %90) ve özgül (sırasıyla %95, %95) olmakla beraber, sepsis tanısında kullanılabilecek parametreler olarak bulundu. IL-8 ve IL-10'un ölçümünün sepsis tanısında ve prognozunu belirlemede önemi olmadığı görüldü.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT IMPORTANCE OF PROCALCITONIN, CRT, IL-6, IL-8, IL-İ0 AND PROTEİN C IN DIAGNOSIS AND PREDICTION OF PROGNOSIS IN SEPSIS Sepsis is an acute state affecting all organs and systems and requiring immediate diagnosis and treatment. Culture of blood and other body fluids is the most essential method of diagnosis. However the results of these cultures may take as long as 48-72 hours. On the other hand, new parameters are required since parameters such as white blood cell count and erythrocyte sedimentation rate are not sensitive enough. We aimed to study the importance of procalcitonin (PCT) in determination of diagnosis and prognosis of sepsis and to compare it with C-reactive protein (CRP), interîeukin-6 (IL-6), interleukin-8 (IL-8), interleukin-10 (IL- 10) and protein C (PC). 50 patients diagnosed according to criteria of American College of Chest Physicians / Society of Critical Care Medicine (ACCP/SCCM) and 20 heathy people as the control group were enrolled in the study. History, physical examination, routine laboratory tests were completed in the patient group. Clinical states of the patients were evaluated according to APACHE II (Acute Physiology and Chronic Health Evaluation) score. PCT, CRP, IL-6, IL-8, IL-10 and PC were determined in the serum of the patients on the first, fourth and seventh days and from the control group for once. PCT, CRP and IL-6 values were higher in the patient group than the control group (p 0.05). PC values were significantly lower than the control group in the patient group (p 7.5 mg/L as the cut off point, was the best diagnostic parameter found to have 100% sensitivity and 95% specificity. PCT with a value of > 0.5 ng/ml as the cut off point, was specific (98%) and sensitive (95%) as much as CRP. IL-6 and PC were found to be less sensitive (88%, 90% respectively), less specific ( 95%, 95% respectively) but still useful in diagnosis of sepsis. On the other hand, determination of IL-8 and IL-10 levels was not found to be useful in diagnosis and prediction of prognosis in sepsis.