Çocuk yoğun bakım ünitesi'nde sepsis tanısı ile izlenen hastalarda CRP, prokalsitonin, interlökin-6 ve pentraksin-3 düzeylerinin tanısal değeri ve prognoz üzerine etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of CRP, procalcitonin, interleukin-6, and pentraxin-3 levels on the diagnostic value and prognosis in patients followed in A child intensive care unit with sepsis diagnosis
  1. Tez No: 703477
  2. Yazar: BATUHAN PALALIOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEHER ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Giriş ve Amaç: Sepsis, çocuk ve yenidoğan yoğun bakımlarındaki mortalite ve morbiditenin en önemli nedenlerindendir. Etkili bir şekilde tedavi edilemeyen enfeksiyon sepsise ve çoklu organ yetmezliğine kadar ilerleyebilmektedir. Bu nedenle, doğru ve hızlı sepsis tanısı koymak ve enfekte hastalarda erken uygun antimikrobiyal tedavinin başlatılması önemlidir. Sistemik inflamatuvar yanıt sendromu (SIRS), sepsis ve septik şok birbirini takip eden mikrodolaşım bozuklukları, uç organ disfonksiyonu ile karakterize klinik sendromlardır. Biyobelirteçlerin sepsis tanısının doğruluğu ve hızını arttırmaya yardımcı olabilecekleri düşünülmektedir. Bu çalışmada amacımız hastanemiz çocuk yoğun bakım ünitesinde sepsis ve septik şok tanısı ile izlenen hastalarda antibiyoterapinin Pentraksin-3 (PTX3), C-reaktif protein (CRP) ve İnterlökin-6 (IL-6) düzeyleri üzerine etkilerini değerlendirmek, bu biyomarkerların duyarlılığını ve prognostik önemini araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Bu prospektif ve tek merkezli çalışmada, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Yoğun Bakım Ünitesi'nde Haziran 2020-Mart 2021 tarihleri arasında yatırılıp takip edilmiş sepsis ve sepsis tanıları konulmuş 41 hastada 0. Saatte ve 48.saatte CRP, PCT, IL-6 ve PTX3 düzeylerinin antibiyoterapiye erken ve geç cevabının değerlendirilmesi ve prognoz üzerine etkisi araştırılmıştır. Çalışmaya çocuk yoğun bakım ünitesine yatırılan, sepsis ve septik şok tanısı alan 1 ay-18 yaş arasında olan hastalar dahil edildi. İmmunsuprese hastalar, nötropenik hastalar, kortikosteroid kullanan hastalar (1 ayın üzerinde 1 mg/kg/gün dozu ile), kronik inflamatuvar hastalığı olanlar, dosya verileri yetersiz olan hastalarla ek romatolojik hastalığı olan çocuklar çalışma dışı bırakıldı. Bulgular: Çalışma sepsis/septik şok tanılı 41 hasta ve enfeksiyonu olmayan 21 preoperatif hasta grubu ile yapıldı. Hastaların 37'si (%90.2) yaşadı, 29 hastanın ix (%70.7) komorbid hastalığı, 37 hastanın (%86.4) en az 1 organ disfonksiyonu vardı. 31 (%75.7) hastaya mekanik ventilasyon ve 4 hastaya (%9.8) yüksek akışlı nazal kanülile solunum desteği verildi, 9 hastaya (%22) vazopresör ilaç uygulandı. Hastaların %68.2'sinin sepsis odağı alt solunum yolları idi, % 78'sinde sepsis, % 22'sinde septik şok vardı. Hastaların CRP, IL-6 ve PTX3 düzeyleri, kontrol hastalarına göre anlamlı düzeyde yüksekti (p32 pg/mL'di. Bu değerin duyarlılığı %88.9, özgüllüğü %65.6 olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: Sepsis is one of the most important causes of mortality and morbidity in pediatric and neonatal intensive care units. Infection that cannot be treated effectively can progress to sepsis and multi-organ failure. Therefore, it is important to diagnose sepsis accurately and quickly and to initiate appropriate antimicrobial therapy early in infected patients. Systemic inflammatory response syndrome (SIRS), sepsis and septic shock are clinical syndromes characterized by microcirculatory disorders and end-organ dysfunction, which follow each other. It is thought that biomarkers can help increase the accuracy and speed of sepsis diagnosis. In this prospective study, we aimed to evaluate the Pentraxin-3 (PTX3), C-reactive protein (CRP) and Interleukin-6 (IL-6) response of antibiotic therapy in patients followed up in our pediatric intensive care unit with a diagnosis of sepsis, to show its sensitivity and prognostic importance. Material and Method: In this study CRP, Procalcitonin, IL-6 and Pentraxin-3 levels were monitored in patients hospitalized in the Pediatric intensive care unit of Health Sciences University Ümraniye Training and Research Hospital between June 2020 and March 2021. The effects of CRP, Procalcitonin, IL-6 and Pentraxin-3 levels on early and late response to antibiotic therapy and their effects on prognosis were investigated in these patients. Patients aged between 1 month and 18 years, who were hospitalized in the pediatric intensive care unit, diagnosed with sepsis and septic shock, were included in the study. Immunosuppressed patients, patients with active infection at admission, neutropenic patients, patients using corticosteroids (with a dose of 1 mg/kg/day over 1 month), patients with chronic inflammatory disease and children with additional rheumatological diseases were excluded from the study. Results: The study was conducted with 41 patients diagnosed with sepsis/septic shock and 21 preoperative patients without infection. 37 of the patients (90.2%) survived, 29 patients (70.7%) had comorbid disease, 37 patients (86.4%) had at least 1 organ dysfunction. Mechanical ventilation was given to 31 (75.7%) patients, respiratory support was given to 4 patients (9.8%) with high-flow nasal cannula, and 9 (22%) were xi given vasopressor medication. The focus of sepsis in 68.2% of the patients was lower respiratory tract, 78% had sepsis and 22% had septic shock. The CRP, IL-6 and PTX3 levels of the patients were significantly higher than the control patients (p32 pg/mL. The sensitivity of this value was 88.9%, and the specificity was 65.6%.