Brusellozlu hastalarda tanı yöntemlerinin etkinliğinin araştırılması
Investigation of efficacy of diagnostic tests in patients with brucellosis
  1. Tez No: 129987
  2. Yazar: HÜSEYİN ÇİÇEK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
VI. ÖZET BRUSELLOZLU HASTALARDA TANI YÖNTEMLERİNİN ETKİNLİĞİNİN ARAŞTIRILMASI Bu çalışmada, Haziran 2000-Mayıs 2003 tarihleri arasında anamnez ve fizik muayene bulgularıyla bruselloz olduğu düşünülen ve Rose Bengal lam aglütinasyon testi (RBT) ve Wright tüp aglütinasyon testi (TAT) ile tanısı kesinleşen 24'ü erkek, sekizi kadın toplam 32 hastada tanı yöntemlerinin etkinliği araştırılmıştır. Olgularımızın %100'ünde RBT ve TAT pozitif saptandı. Oniki (%37.5) hastada Brucella IgM, 13 (%40.6) hastada Brucella IgG pozitif bulundu. ELISA yöntemiyle bakteriye karşı oluşan antikorların tespitinin, hastalığın tanı ve tedavisinin takibinde anlamlı olduğu görüldü. Hastalarımızın %18.7'sinde kanda, %28.1'inde kemik iliğinde üreme saptandı. Kültür sonuçlarının düşük kalmasının nedeni, hastalara tanı konmadan önce başka sağlık kuruluşları tarafından verilen çeşitli antibiyotiklerin hastalar tarafından kullanılması olarak düşünüldü. Çalışmamızda sadece üç (%9) olguda PCR tekniği ile serumda Brucella bakterisi saptanabildi. Bu yüzden serumun bruselloz tanısında uygun örnek olmadığı düşünüldü. Kan mononükleer hücreleri, beyin omurilik sıvısı, eklem sıvıları ve komplikasyon gelişen dokular, çalışma için uygun alanlar olabilir. Sistemik bakteriyel infeksiyonlarda serumda seviyesi artan prokalsitoninin bruselloz tanısında çok anlamlı olmadığı saptandı. Brusellozda kas-iskelet sisteminin herhangi bir yeri tutulabilmesine karşın, en sık tutulan yer sakroilyak eklemdir. Çalışmamızda özel sakroilyak grafinin (ÖSİ) sakroileiti saptamada yetersiz kaldığı, Tc-99m MDP ile yapılan tüm vücut kemik sintigrafisinin (TVKS) bu konuda güvenilir bir görüntüleme yöntemi olduğu görüldü. Sonuç olarak; bruselloz ülkemizde sık görülen, klinik semptom ve bulguları son derece zengin olan bir infeksiyon hastalığıdır. Hastalığın tanısında aglütinasyon testleri ucuz, pratik ve güvenilir yöntemlerdir. 56
Özet (Çeviri)
VII. İNGİLİZCE ÖZET (SUMMARY) INVESTIGATION OF EFFICACY OF DIAGNOSTIC TESTS IN PATIENTS WITH BRUCELLOSIS In this study, 24 male and eight female patients with brucellosis whose diagnosis were confirmed by positive slide agglutination (Rose Bengal) and standard tube agglutination (Wright) tests were enrolled between the dates of June 2000 and May 2003. Both agglutination tests were positives in all patients. In the serological diagnosis of brucellosis, Brucella antibodies of IgM and IgG detected by using ELISA were positive in 12 (37.5%) and 13 (40.6%) patients respectively. Detection of the antibodies by using ELISA method was found to be effective in the diagnosis and response to the treatment of Brucella. Blood and bone marrow cultures were positive 18.75% and 28.1% of patients, respectively. Non- specific antibiotic use before specific diagnosis and treatment was thought as a cause of low culture results. Because polymerase chain reaction (PCR) assay was only positive in three (%9) patients, serum was considered not to be the appropriate material for the analysis. Mononuclear cells, cerebrospinal fluid and intraarticular fluid may be more appropriate materials in complicated patients. Procalcitonin levels increasing in systemic bacterial infections were found not be meaningful in the diagnosis of brucellosis. Although musculoskeletal involvement is variable, sacroiliitis is the most frequently observed type of osteoarticular involvement in brucellosis. According to our study, whole body bone scan with Tc-99m MDP was determined to be superior than direct X ray graphy in the detection of sacroiliitis. As a conclusion, agglutination tests are cheap, easy to perform and effective in the diagnosis of brucellosis frequently encountered infectious disease with different clinical signs and symptoms in our country. 57