Meşyeha türü eserlerin ortayaya çıkışı ve Taberani'nin el-Mu'cem'üs-Sağır'i
  1. Tez No: 130001
  2. Yazar: MAHMUT TAŞKIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ YARDIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
EK 3 Türkçe Özet ÖZET Çalışmamız bir giriş, üç bölüm ve sonuçtan ibarettir. Birinci bölüm; kendi içinde iki kısımdan oluşmaktadır. İlk kısımda, mu'cem-meşyeha ile, bu kavram larla benzer şekilde kullanılan kelimelerin lügat anlamları ve ıstılahı kullanım ları, ayrıntılı bir şekilde işlenmiştir. İkinci kısımda, hadîslerin ve hadis kitaplarının nakli, muhaddislerin şeyh lerinin fazla olma nedenleri, mu'cem-meşyeha kitaplarının ortaya çıkış nedenle ri, bizzat muhaddislerin kendi ifadeleriyle bu kitapların yazılma nedenleri ile târihi seyirleri üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde; mu'cem-meşyeha kitapları kendi arasında tasnif edilerek türleri hakkında bilgi verilmiştir. Endülüslü âlimlerin yazdıkları eserler hak kında kısaca bilgi verildikten sonra, mu'cem-meşyeha kitaplarının kendilerine has özellikleri ile, diğer genel nitelikli terâcim türü eserlerden farkları ortaya konularak bu bölüm bitirilmiştir. Son bölümde ise; Tâberânî ve eseri hakkında bilgi vererek incelememizi tamamladık. Tezimizin sonunda, konuyla alâkalı üç ek verilmiştir. Birinci ekte; Taberânî'nin yaşadığı coğrafyayı gösteren harita; ikinci ekte; el-Mu'cem'üs- Sağîr'deM Taberânî'nin şeyhlerin isimlerinin oluşturduğu liste; son ek bölü münde ise; el-Mû'cem'üs-Sağîr'de ismi geçen şehirlerin gösterildiği çizelge ve rilmiştir. ^55**"*
Özet (Çeviri)
EK 4 İngilizce Özet ABSTRACT Our study consists of an introduction and three chapters and a conclusion. The first chapter divided into two parts in itself. In the first part analyzed al- mu'cam al-mashyakha, and with these terms at same method the works that used its linguistic meanings and scientific using in detail. In the second part, investigated the narrations of Traditions (Hadith) and Tradition books (Kutub al-Hadith) and the reasons of too much the teachers of Traditioners (Shyukh al-Muhaddiths) and the causes of rising similiar to the mu'cam-mashyakha types books, and searched the reasons of the writing these books and their historical development. The second chapter divided the books of al-mu'cam al-mashyakha into itself and gived about its types information. After giving short knowledge about the books that wrote by Andalusian scholarships, and searched the special features of the books of al-mu'cam al-mashyakha and the others general biograpyhical types of the same Works and analyzed the differences beetwen them. After this, finished the chapter. In the last chapter, we finished our examination giving some information about Tabarani and his book. In the end of our thesis gived three appendixs with reference of the issue. In first appendix; the map that point out the living geograpy of Tabarani. In the second appendix; the list that consists of the names of Tabarani's Teachers ( Shyukh al-Tabarani). In the last appendix; gived a diagram that the name of cities passed in the al-Mu'cam al-Saghir.