Limanların ekonomik etkilerinin değerlendirilmesi üzerine bir inceleme
A study on evaluation of ports' economic impact
- Tez No: 130030
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKKI KİŞİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Denizcilik İşletmeleri Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
1 ÖZET Limanların bulundukları bölgelere ekonomik katkı sağladıkları yadsınamaz bir gerçektir. Limanların yerel, bölgesel, ulusal ve hatta uluslararası boyutta yarattığı ekonomik etkinin ne derecede olduğu liman ekonomik etki çalışmalarıyla hesaplanabilmektedir. Bu çalışmanın konusu; liman ekonomik katkılarının değerlendirilmesi olup, İzmir Limanı'nın bölgesel ekonomik etkisinin hesaplanabilmesi için örnek teşkil edebilecek bir model de önerilmiştir. Çalışmanın amacı ise; limanların bölgesel ekonomilerde yarattıkları ekonomik katkılarının öneminin ortaya konması ve ilgili katkının ölçülmesinde kullanılan çeşitli modellerin değerlendirilerek Türkiye limanları için ileride yapılacak liman ekonomik etki çalışmalarına örnekler sunabilmektir. Limanların yerel bölgeye olan bu gibi etkilerinin ölçülmesi ülke ve yerel yönetimler açısından bakıldığında çok daha fazla önemi vardır. Çünkü, limanların ekonomik etkilerinin hesaplanması yanında bu gibi çalışmalar, toplumun limanların önemini anlamasını sağlamada önemli bîr eğitimsel hizmet vermektedir. Çalışma, İzmir Limanı'nın doğrudan, dolaylı ve nedensel ekonomik etkileri üzerine kurulmuştur. İlgili etkiler, Türkiye koşullarına göre tanımlanmaya çalışılmıştır. İzmir Limanı'nın bulunduğu alanda ve özellikle İzmir ili içerisinde yarattığı ekonomik etkiyi ölçmek için bir model oluşturulurken, öncelikle liman özellikleri, yük trafiği ve hinterlant sınırları incelenmiştir. Sonuç olarak önerilen modelde, işletme gelirleri, istihdam, vergiler ve bireysel gelirler gibi ekonomik katkının ölçülmesi için kullanılan verilerin önemi vurgulanmaktadır. Ayrıca ileriki benzer çalışmalara ışık tutması amacıyla, İzmir Limanı ekonomik etki çalışması için ne tür verilerin gerekli olduğu ve bundan sonraki dönemlerde ilgili kuruluşlar tarafından tutulması gereken bazı istatistiksel veri çeşitleri önerilmiştir. VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT There is an important point that ports are providing economic contribution to their regions. The measurement of this local, regional, national or international economic impact of ports can be possible with port economic impact studies. The subject of this study is evaluating of port economic impacts and also there is a proposal which constitutes as a model of Port of Izmir's economic impact study to its hinterland. The purpose of the study is to set the importance of port economic impacts and to offer examples for Turkish ports which are the subject of economic impact studies in the future by evaluating different economic impact study metodologies. Sea port economic impact studies have increasingly been important as they measure the direct and indirect impact of the ports on patterns of jobs, incomes, and tax revenues in the local economy. Measurement of such impact of seaports on the local economy becomes even more crucial from the view point of state and local government, because it can serve as an important educational tool to the community in understanding the structure of a port as well as its immediate economic effects. Several existing port studies have used different approaches to measure the economic impact of a port This study review explores the existing port studies in terms of their methodology to estimate the impact of a port on local economy, definitions of port economic impact, and also points out the shortcomings of earlier studies. The study is establihed on direct, indirect and induced economic impacts of Port of Izmir. These impacts are tried to define in accordance with conditions in Turkey. As a result, in the proposed model for Port of Izmir; the importance of the existence data as business revenue, employmet, tax and personal earning impact is emphasized. The study, on the other hand, has revealed that some data collection should be done by different agencies related to ports. VTT