Trız: Yaratacı (yenilikçi) problem çözme teorisi
Triz: Theory of inventive thinking
  1. Tez No: 130029
  2. Yazar: KORHAN ARUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toplam Kalite Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
ÖZET Teknolojiye ve çağımız teknolojisinin kaynağı olan bilime egemen ülkeler, sanayi başta olmak üzere, bütün ekonomik etkinlik alanlarında mutlak bir üstünlük elde etme yolundadırlar. Kısacası, teknoloji, ulusların rekabet üstünlüğünün tek anahtarı haline gelmiştir. Dolayısıyla da dünya nimetlerinin yeniden paylaşılmasında ve toplumsal refahın yükseltilmesinde bilim ve teknoloji alanındaki üstünlük belirleyici olmaktadır. Uluslar arası hizmet ve teknolojik alanlarındaki rekabet gittikçe daha çetin olmaktadır. Bu durum bir krizler devri olduğu kadar bir fırsatlar devridir de. Gümrük duvarlarının ve geleneksel korumacılığın giderek kalktığı bir dünyada rekabet edebilmek için belirleyici olan faktör, pazarlanabilir yeni ürün ve üretim yöntemleri, yeni yönetim teknikleri ve yeni teknolojiler geliştirmeye yönelik, bütünsel bir yeteneğin kazanılmış olmasıdır. Ancak, bireylerin yaratıcılık yeteneğinin ve kuruluşların problem çözme kabiliyetlerinin, esas temeli insan beyninin soyut kapasitesine dayanmaktadır. İyi bir eğitim görmüş olmalarına rağmen konularında uzman teknik elemanlar ve araştırmacılar her zaman yeterince yaratıcı değildirler. Yaratıcılık için esin gerekli olmakla beraber sınırlarının ötesini düşünebilmek esas gerekliliktir.“Teknik elemanlar ve araştırmacılar kimya, makine, bilgisayar vb. gibi konularında kendi bilgi ve deneyimlerini artırırlar ancak aynı zamanda da yaratıcılık yeteneklerini kaybetmektedirler”denilmektedir. O halde“yaratıcılık/yenilik yeteneğimizi”nasıl geliştirebiliriz veya artırabiliriz. Yıllardan beri bu sorunun cevabı aranmış ve tamamen insan beyninin soyut kapasitesine bağlı yöntemler geliştirilmiştir. Üstelik bu kapasitenin ortaya çıkmasını beklemek gerektiğinden fazla vakit alabilir ya da bizim o kadar vaktimiz olmayabilir. Peki her insan yaratıcı ya da mucit olabilir mi? Mucit olma doğal bir yetenek midir? ; daha sonradan öğrenilebilir mi? Bu sorulara verilecek cevap :“Evettir”. İşte bu sebeplerden dolayı insanlara yaratıcılığı sistematik olarak öğretebilecek, tekrarlanabilir, bilimsel temellere dayanan ve herkestarafından uygulanabilen bir öğretiye ihtiyaç vardır. Bu durumun değiştirilmesi olasılığı taşıması konusunda son zamanlarda TRIZ' e dikkat çekilmektedir. Bu tezin konusu da böyle bir öğretinin var olduğunu kaynaktan yararlanacaklara anlatabilmek ve uygulamalarında yol göstermektir. Bunu yaparken öncelikle öğretinin dayandığı temeller, TRIZ 'in tarihsel gelişimi içinde anlatılarak açıklanmış ve mantığı okuyucuya verilmeye çalışılmıştır. Fakat bu mantık okuyucu için askıda bırakılmamış yine disiplinleri onları oluşturan çelişkiler temelinde açıklanmıştır. Daha sonra çeşitli örnekler ve örneklerde kullanılan TRIZ araçlarının kullanımının anlatılması ile uygulama pekiştirilmiş ve ekte verilmiş mühendislik, sosyal hayat ve iş hayatı ile ilgili örneklerle okuyucunun kendi ayakları üzerinde durması için yardım edilmiştir. 4&5&11*T
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The countries, which are dominant to the technology and science that is source to the technology, will have absolute hegemony on industry and the other economic activities. In a word, technology has become the only key of the nation's competition. Consequently, priority on science and technology will be diagnostic on sharing of world's blessings and promoting social prosperity. Competition between international duty and technology is becoming more arduous. This state is not only crisis but also opportunity period. Diagnostic factor for competing in a world that the customs, gradually disappear, is gaining a n integral ability for the purpose of developing new products, production and new management methods. But, individual innovation ability and organizations problem solving competence depends on human brain's abstract capacity. In spite of being well educated in their expert areas, technical staff and researchers can't be creative. However inspiration is essential for being creative, seeing beyond the borders is required. It can be said that:“Technical staff and researchers expend their knowledge and experience but at the same time they lose their innovation ability.”In that case, how can we develop or improve our“innovative / novelty ability”? Throughout the entire years, this question's answer has been searched for and the ways which is only dependent to the human brain's abstract capacity, could be developed. Furthermore, for waiting that capacity to come out can take lots of time or we can't have any time. Well then, could every people be innovative or an inventor? Being an inventor natural ability? Or can be learned afterwards? The answer that can be given to all these questions is:“Yes”. For about all these reasons, there must be a doctrine which is repeatable, on the basis of science and can be put in to practice by any people, essential. This case brings the attention to TRIZ. VIIThe subject of this thesis is to show to the people who will use the thesis as a source that there is a doctrine like this and show the ways of using it in their applications. When doing this first of all the sources of the doctrine is enlightened in the historic development of TRIZ and the logic is tried to be given to the reader. But this logic is not left in doubt and the disciplines which forms them is enlightened in the form of contradictions. Afterwards, with expressing of various examples and TRIZ tools which is used in these examples, applications stiffened and with the help of the examples about engineering, social and business life, the reader is tried to be self sufficient. vm