Entellektüel sermayenin ölçülmesi, yönetilmesi, muhasebeleştirilmesi ve bir araştırma
Intellectual capital measuring, managing, accounting and a research
  1. Tez No: 130040
  2. Yazar: YUSUF CAHİT ÇUKACI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OYA YILDIRIM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 291
Özet
ÖZET Geçmiş yıllardan günümüze kadar geçen sürede; tarım toplumunda egemen olan toprak ve kas gücü, sanayi toplumunda ise; makine, iş gücü, para vb somut faktörler ekonomiye yön vermiştir. Ancak küreselleşme ve rekabetteki artış, bilgiyi ve onun sonucu oluşan entellektüel sermayeyi, işletmeler açısından çağın en önemli sermayesi durumuna getirmiştir. Entellektüel sermaye; işletmelere rekabet üstünlüğü sağlayan ve işletmeler için ortak beyin gücü olarak görülen bilgi, entellektüel mülkiyet, entellektüel malzeme, deneyim, yetişmiş yöneticiler, yaratıcılık, yenilikçilik, diğer işletmelere göre farklı müşteri kitlesi ve yapısı gibi faktörler olarak sayılabilir. Bu çalışmada çağın gereği olan bilgi ve onun sonucunda işletmelerde ortaya çıkan entellektüel sermaye ile ilgili yazın taranmıştır. Entellektüel sermaye ile ilgili olarak insan sermayesi, yapısal sermaye ve müşteri sermayesi ayrımı ile genel kabul görmüş alt faktörler ortaya konularak; bunların ölçülmesi, yönetilmesi ve muhasebeleştirilmesi açısından görüşler açıklanmıştır. Ayrıca kuramsal bilgilerin uygulamadaki varlığını test edebilmek amacıyla, İstanbul Sanayi Odası tarafından belirlenen (2001) 500 Büyük Firma'da bir anket uygulaması gerçekleştirilmiştir.“Kurulu her işletmenin mutlaka entellektüel sermayesi vardır”gerçeği ile hareket edilerek, işletmelerin hangi tür soyut varlıklarının kendilerine zenginlik kattığının ortaya konulması yapılan anket çalışmasının ilk amacıdır. Diğer bir amaç ise işletmelerin sahip oldukları bu zenginlikle elde ettikleri rekabet üstünlüğü ve performansın ortaya konulmasına ilişkindir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT During the past years, land and muscle power dominated in the agricultural society the concrete factors such as machine, labor, money in the industrial society has directed the economy. However, Globalization and increasing competition has made knowledge and intellectual capital which is accumulated as a result of it most important factor for companies. Intellectual Capital refers to the factors such as knowledge, intellectual property, intellectual material, experience, trained managers, creativity, innovativeness, different customer base according to other companies. In this study, the literature related to knowledge and intellectual capital as a result of it have been reviewed. The approaches on the measurement, management and accounting of intellectual capital have been explained by taking the sub factors related it such as human organizational and customer capital. Also, a survey has been carried out on the (2001) ISO 500 Large Turkish Companies in order to. Lest the threotical knowledge about the subject. The first aim in the study is to find out which abstract entity contributes to companies total entity by accepting the fact that every company has to reveal the relationship between intellectual capital and competitive advantage and company performance. VI