Turistik destinasyon pazarlaması ve bir alan uygulaması
Marketing tourist destination and a field application
  1. Tez No: 130039
  2. Yazar: LÜTFİ ATAY
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SAİME ORAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 240
Özet
ÖZET Destinasyon sahip olduğu çekim gücüne bağlı olarak değişik kitlelerin turizme katılmalarını sağlayabilir. Ancak, destinasyonun gelişebilmesi, yeterli talebe ulaşması ve sürdürülebilir bir yapıya kavuşması çağdaş pazarlama imkanlarını ne derece kullandığına bağlıdır. Bu bakımdan, destinasyon pazarlaması ihmal edilemeyecek kadar önemli bir yönetim aracıdır. Destinasyonun korunması, geliştirilmesi ve turizmden gereken payı alabilmesi için etkin bir pazarlama faaliyetinin uygulanması gerekmektedir. Destinasyonların temel sorunlarından birisi planlı, programlı ve örgütlü etkin bir pazarlama faaliyetinin olmayışıdır. Artık destinasyonlar, merkezi hükümetlerin yürüttüğü ve ülke imajını ön plana alan pazarlama anlayışından, destinasyonun özelliklerine uygun yerel motifleri ön plana çıkaran pazarlama faaliyetlerine yönelmek zorundadırlar. Bu çalışmada, öncelikle turistik destinasyon kavramını ele alınmakta ve destinasyonun turizmden yeterli payı alabilmesi için çağdaş pazarlamadan nasıl yararlanabileceğine ilişkin değerlendirmeler yapılmaktadır. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır ve çalışmanın ilk bölümünde Dünya'da ve Türkiye'de turizmin gelişmesi, turizmde pazarlama ve destinasyon kavramı üzerinde durulmaktadır. İkinci bölümde turistik destinasyonların geliştirilmesi ve etkin pazarlanması kapsamında yapılması gereken çalışmalar değerlendirilmektedir. Üçüncü bölümünde ise Gelibolu Yarımadası Milli Parkı'nda uygulanan bir alan araştırmasına yer verilmektedir. Bu çerçevede, Türkiye'de destinasyon pazarlamasının durumu, görülen sorunlar ve ortaya konulan çabalar dikkate alınarak destinasyon pazarlamasının etkinleştirilmesi ve geliştirilmesi için neler yapılması gerektiği tartışılmakta ve sorunların çözümüne ilişkin öneriler ortaya konmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT People can be atracted to tourism by destination and this depends on its attraction power. And, a sustainable, developed and efficently demanded destination depends on how much it uses the contemporary marketing. In this term, destination marketing is a very important management tool. An efficent marketing must be implicated to preserve and develop a destination besides to make it benefit enough from toursim. One of the major issue of destination is lack of a marketing program which is planned and organized. Thus, destinations must move from the marketing concept that is being leaded by government and is focusing on the image of country to marketing concept that is highlightening the local motives fitting destination's features. In this study, first of all tourist destination concept is explained and than how destination will benefit from contemporary marketing to get enough share from tourism activities is researched. The study consists of three chapters. First chapter discusses improvement of world and Turkish tourism, marketing in tourism and destination concept. In the second chapter the work which must be done in terms of improvement and effective marketing of destinations is being evaluated. And the last chapter covers a survey carried out in Gallipoli Battle Field. Regarding the situation of destination marketing, the issues and efforts to prevent issues in Turkey, what can be done to make destination marketing effective and improved is discussed and the soluation of issues are proposed. vi