Entellektüel sermaye ölçülmesi, değerlemesi, muhasebeleştirilmesi bir teknoloji şirketi uygulaması
Intellectual capital measurement valuation accounting a technology firm application
  1. Tez No: 124626
  2. Yazar: DENİZ UMUT ERHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURTEN ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 187
Özet
11 DOKTORA TEZ OZU ENTELLEKTÜEL SERMAYE ÖLÇÜLMESİ DEĞERLEMESİ MUHASEBELEŞTİRİLMESİ BİR TEKNOLOJİ ŞİRKETİ UYGULAMASI Deniz Umut ERHAN İşletme Ana Bilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Haziran 2003 Danışman: Doç. Dr. Nurten ERDOĞAN Yeni ekonomide refahın en önemli kaynaklarından biri, işletmelerin bilgi ve bilgiye dayalı yeteneklerle bütünleşen varlıkların toplamını ifade eden entellektüel sermaye olgusu olarak değerlendirilmektedir. Entellektüel sermaye bilginin ekonomik değer yaratacak tarzda yönetilmesi ve kâra dönüştürülebilmesi yeteneği olarak tanımlanmaktadır. İşletmelerde rekabet gücü ve kâr marjlarının artmasının belirleyici etkenlerinden biri olarak entelektüel sermayenin, yönetilebilmesi için ölçülmesi, değerlemesi ve muhasebeleştirilmesi gerekmektedir. Entelektüel sermaye ve entellektüel varlıkların ölçülmesi ve yönetilmesi için çok sayıda yaklaşım ortaya atılmaktadır. Finansal ve fınansal olmayan bu yaklaşımlar işletmelerde entelektüel sermayenin bütününü veya entellektüel varlıklar ayrıntısını ölçmeye yönelmektedir. Ancak bu yaklaşımlar entelektüel sermayenin muhasebeleştirilmesi için yeterli bir yöntem sunmamaktadır. Bu açıdan, genel kabul görmüş muhasebe ilkeleri ve uluslararası muhasebe standartları hükümlerine uygun bir yöntemin geliştirilmesine gerek duyulmaktadır. Tez çalışmasında bu amaçla, entellektüel sermaye yaklaşımıyla entellektüel varlıklar sınıflandırılarak muhasebeleştirilme için bir yapı kurulmuştur. Entellektüel varlıklar finansal değerleme yöntemleri olan maliyet, piyasa ve gelir yaklaşımları ile değerlenerek muhasebeleştirilmiştir. Uygulanan metodoloji ile tek düzen muhasebe raporlama yapısına uygun bir entellektüel sermaye raporu hazırlanmış ve işletmenin finansal tablolarıyla bütünleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT INTELLECTUAL CAPITAL MEASUREMENT VALUATION ACCOUNTING A TECHNOLOGY FIRM APPLICATION Deniz Umut ERHAN Department of Business Administration Anadolu University Social Science Institute, June 2003 Advisor: Ass.Prof. Nurten ERDO?AN One of primary sources of wealth under new economy is regarded as the intellectual capital concept covering the wholeness of the knowledge assets comprising with the knowledge based capabilities. Intellectual capital is defined as the ability of managing knowledge in such, creating an economical value added and transforming it into profit. As being the main aspect in determining an increase in the competitive posture and profit margins of the enterprises, intellectual capital should be measured and therefore managed. A vast number of approaches are introduced for the measurement and management of the intellectual capital. These financial and non-financial methods are aimed to measure the totality of intellectual capital or the detail of intellectaul assets. However, these methods did not provide a sufficient approach for the accounting of intellectual capital. Dependingly, a methodology is needed in compliance with the Generally Accepted Accounting Principles and international accounting standards. In the thesis study, intellectual assets are classified at first and a framework supporting the accounting issues is set forth. Intellectual assets are subjected to valuation by means of basic financial valuation approaches, cost, market and income approaches namely. With the applied methodology, an intellectual capital report in compliance with generally accepted accounting reports framework is released and incorporated into financial statements of the enterprise.