Hegemonik İstikrar teorisi çerçevesinde AGSP ve transatlantik ilişkilerin geleceği
ESDP and the future of transatlantic relations from the perspective of hegemonic stability theory
  1. Tez No: 130042
  2. Yazar: BURÇİN ULUĞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÇINAR ÖZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
ÖZET Amerika Birleşik Devletleri, İkinci Dünya Savaşı sonrasında, ekonomik gücünü de kullanarak Batı bloğu üzerinde askeri ve siyasi hegemonyasını kurmuştur. Soğuk Savaş dönemi boyunca ABD'nin NATO aracılığıyla kurduğu hegemonyanın en büyük dayanağını Sovyet tehdidi oluşturmuştur. 1960'lı yıllarda Soğuk Savaş'ta yaşanan yumuşama dönemi, Batı bloğundaki ilk çatlakların oluşmasına yol açmıştır. Soğuk Savaş'ın bitmesi ve Sovyetler Birliği'nin dağılmasıyla, temelleri Fransa ile İngiltere'nin 1998 yılında ortaklaşa yayınladıkları Saint-Malo Deklarasyonu'yla atılan otonom bir Avrupa Güvenlik ve Savunma Politikasının oluşturulması yönünde adımlar atılması, Amerika'nın NATO içindeki hegemonyasının sorgulanmaya başlamasına sebep olmuştur. Bu çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, çalışmanın teorik alt yapısını oluşturan Hegemonik İstikrar Teorisinin ana varsayımları, hegemonya, güç ve güç kavramları ile birlikte incelenmiştir. İkinci bölümde, Amerikan hegemonyasının temelleri ve bu hegemonyanın kurulmasına olanak veren örgütsel yapı ele alınmıştır. Ayrıca, Amerikan hegemonyasının zayıflamasına yol açan ilk girişimler ortaya konulduktan sonra Avrupa Güvenlik ve Savunma Kimliği irdelenmiştir. Son bölümde, küresel siyasi aktör olma yolunda, AB'nin Ortak Dış Politikası ve Avrupa Güvenlik ve Savunma Politikası aracılığıyla ABD'nin NATO bağlamındaki hegemonyasına meydan okuma potansiyeli üzerinde durulmuştur. Bu çalışmada amaçlanan, AGSP'nin Amerikan hegemonyasına meydan okuyup okuyamayacağını sorgulamak ve transatlantik güvenlik ilişkileri ile Avrupa güvenliğinin geleceğini nasıl etkileyeceğini ortaya koymaktır. Sonuç itibariyle, en azından mevcut koşullarda AGSP'nin Amerikan hegemonyasına meydan okuyacak ya da onun yerini alacak bir konumda bulunmadığı, fakat hedeflenen poltikalar tam olarak hayata geçirildiği takdirde, transatlantik güvenlik örgütlenmesine zarar verebileceği yargısına varılmıştır. v
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In the post Second World War era, by using its effective economic power, the United States of America has established its military and political hegemony over Western bloc. Throughout the Cold War years, Soviet threat has constituted the major rationale behind the American hegemony which has been established through NATO. Detente period in the 1960s has resulted in the first rifts within the Western bloc. In this regard, with the Cold War over and Soviet Union dissolved; American hegemony within NATO has begun to be questioned through the emergence of autonomous European Security and Defence Policy which has been launched by Saint-Malo Declaration- a Franco-British joint design dated back to 1998. The subject has been considered in three main parts. In the first part, the theoretical dimension of the study, namely the Hegemonic Stability Theory has been analysed with special reference to the very concepts of hegemony, power and balance of power. In the second part, the basis of American hegemony and its institutional structure has been set forth. Furthermore, having considered the first initiatives which paved the way for weakening of American hegemony; the European Security and Defence Identity has been analysed. In the last part, it has been investigated that in search for being a global political actor, whether the European Union with its Common Foreign and Security Policy and European Security and Defence Policy has a potential to erode the American hegemony with regard to the NATO. This study has aimed at finding out whether or not the ESDP is a challenger to the American hegemony and to what extent it can affect the transatlantic security relations and the future of European security as well. Finally, it has been argued that at least for the time being, the ESDP is not in the position to challenge or to replace the American hegemony, however, when operationalized effectively, it has a potential to harm the transatlantic security architecture. s