Türkiye'de 1980 sonrası dönemde kamu harcamalarının finansmanında kullanılan yöntemler ve bunların özel sektör yatırım tercihleri üzerindeki etkisi
The Methods used to finance the public deficits in Turkey after 1980 and effects of these methods on the preferences of private sector investments
- Tez No: 130043
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAŞAR UYSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
ÖZET Günümüzde liberalleşme yönünde önemli adımlar atılmış olmasına rağmen tüm ülkelerde, özellikle de gelişmekte olan ülkelerde devletin gerçekleştirmesi gereken bazı faaliyetler bulunmaktadır. Bu faaliyetler sadece kamusal mal ve hizmet üretimiyle sınırlı olmayıp, zaman zaman yan kamusal ve özel mal ve hizmet üretimini de kapsayabilmektedir. Kuşkusuz her ülkenin gelişme düzeyi, ihtiyaçları ve benimsenen ekonomik anlayış bu faaliyetlerin belirlenmesinde etkili olmaktadır. Devletin bu faaliyetleri sonucu ortaya çıkan harcamaların değişik kaynaklardan finanse edilmesi gerekmektedir. Bu kaynaklar genellikle vergiler, iç ve dış borçlanma, monetizasyon ve özelleştirme yoluyla sağlanmaktadır. Devlet, gerek bu harcamaları gerçekleştirdiği gerekse bu harcamaları finanse ettiğinde ekonomik ortam ve ekonomik birimler üzerinde çeşitli etkiler yaratmaktadır. Bu çalışmanın amacı, kamu harcamalarının finansmanında kullanılan yöntemlerin özel kesim yatırımları üzerine etkilerinin analiz edilmesidir. Bu amaçla hazırladığımız çalışmamız üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde kamu harcamalarının yapısı, kamu harcamalarının finansman yöntemleri ve bu yöntemlerin ekonomik etkileri incelenmiştir. İkinci bölümde 1980 sonrasında Türkiye ekonomisinde Kamu Kesimi Dengesi, kamu harcamalarının yeri ve önemi, kamu harcamalarının finansman yöntemleri ve bu yöntemlerin etkileri ortaya konmaya çalışılmıştır. Çalışmamızın üçüncü bölümünde ise kamu harcamalarının finansman yöntemlerinin özel yatırımlar üzerindeki etkileri değerlendirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Recently although new developments occurred towards liberation, there are some actions have to be done by the governments in all of the countries, especially in the developing countries. These actions include not only the public goods and services but also semi public or private sector goods and services from time to time. Of course, the level of the development of each country, the needs of the country and valid economic policy are effective to define the necessary actions. It is necessary to finance and balance the expenses of these actions of the governments with different income sources. These sources are generally taxes, internal and external borrowings, monetization and privatization. When the governments realize and finance these expenses they cause various effects on the economic media and the economic units. The purpose of this study is to analyze the effects of the methods used to finance the public expenses on the private sector investments. Therefore our study includes three sections. In the first section, the nature of public expenses, the methods to finance the public expenses and the economic effects of these methods are analyzed. In the second section, for the Turkish economy after 1980 the balance of public economy, the importance and the preferences of the public expenses, the methods to finance the public expenses and the effects of these methods are discussed. In the third section, the effects of the methods to finance the public expenses on the private sector investments are evaluated. VI