Türk dış ticaret sisteminde mal hareketlerini yavaşlatan sebepler ve bir sistem önerisi
- Tez No: 130044
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜNAL ÖNCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İşletmecilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
ÖZET Ulusal ekonomilerde olduğu gibi, uluslararası ekonomilerde de temel ilke, iş bölümü ve uzmanlaşmadır. Hiçbir ülke, buna imkanı olsa bile, ihtiyacı olan tüm mal, hizmet veya faktörleri kendisi üretmez, çünkü böyle bir yaklaşım ekonomik açıdan doğru değildir. Uluslararası işbölümü, ülkenin yalnızca etkin olduğu malların üretimine yönelmesi ve bunları ihraç etmesidir. Böyle bir yaklaşım ülkenin kıt kaynaklarının daha iyi değerlendirilmesine, dolayısıyla da ekonomik refahın yükselmesine neden olur. İşbölümü veya uzmanlaşma ise zorunlu olarak serbest ticareti gerektirir. Çünkü ancak bu yolla, ülkenin düşük maliyetle ürettiği mallar ihraç edilerek karşılığında, pahalıya üretebildikleri yurt dışından sağlanabilir. Dünya ekonomisinin evrim süreci içerisinde, teknoloji, ulaştırma ve haberleşme olanaklarının gelişmesi ve gümrük tarifelerinin çok yanlı biçimde indirilmesinin etkisiyle birlikte, uluslararası mal akımları hızlı biçimde gelişmiş ve günümüzde olağanüstü büyüklüklere ulaşmıştır. Bugün mükemmele yakın bir dış ticaret sistemine sahip olmak, artan uluslararası rekabet şartları içerisindeki tüm ülkeler için çok önemli bir hale gelmiştir. Bu çalışma uluslararası mal hareketleri ve bu hareketleri etkileyen unsurlar hakkında genel teoriyi ortaya koyarak ülkemizin bu çerçevedeki durumunu incelemekte ve ülkemizin dış ticaret sistemini yapısal olarak ele alıp bu konudaki sorunları ortaya koymaktadır. Çalışmanın sonucunda ülkemizde daha iyi ve daha işlek bir dış ticaret sistemine sahip olunabilmesi için çok yönlü bir sistem önerisi sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The principle of the international economics, the same as in national economics, is job sharing and specialization. Any nation, even if it is possible, don't produce all goods, services or factors needed, because this is not a proper economic approach. International job sharing means every nation's tendency to produce and export effective goods, {This kind of approach increases benefits of scarce resources of the nation, and causes the increase of economic prosperity. Job sharing and specialization necessitates definitely free-trade. Because, importation of the expensive goods is due to the exportation of the cost-benefit goods (services and factors). International trade developed fast and now reached to enormous economic value because of the development of technology, transportat'" and communication facilities and the decrease of customs tariffs mutually. And now, having an almost perfect foreign trade system became very important for the countries taking place in the increasing international competition arena. This study brings up the general theory about international good transfers and the factors influencing these transfers and from this aspect, studies our country and, by studying our country's structural foreign trade system, the problems in this scope are brougt into light. At the end of the study a multifunctional model is presented to have a better and developed foreign trade system in our country. VI