İslam Hukuk tarihinde Zahiriye Ekolü
The Zahiri School in the history İslamic Law
  1. Tez No: 130045
  2. Yazar: HADİ SOFUOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ŞENER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı, Zahiriye Ekolünün usûl anlayışını ortaya koymaktır. Zahiriye Ekolü İslâm hukuk tarihinde önemli bir yere sahiptir. Siste mini nassların literal anlamı üzerine kurmuştur. En büyük temsilcileri Dâvûd ez-Zâhirî ve İbn Hazm'dır. Bu ekolün en büyük özelliği kıyası reddetmiş olmalarıdır. Bu çalışmamız bir giriş ve üç bölümünden oluşmaktadır. Giriş bölümünde“mezheb/ekol”kavramı üzerinde durduk. Bu kavramın ortaya çıkış sürecini ele alıp İslâm hukuk mezheplerinin oluşumunu inceledik. Birinci bölümde, Zahiriye Ekolünün tarihî arka planını ele aldık. Bu ekolün ortaya çıkmasını etki eden faktörleri tespit etmeye çalıştık. İkinci bölümde ise, Zahiriye Ekolünün karakteristik özelliklerini ortaya koymaya çalıştık. Onların ictihaddan, taklitten, akıl/nakil ilişkisinden ve Zahirî yorumlamadan ne anladıktan üzerinde durduk. Son olarak üçüncü bölümde, Zahirîlere göre, hüküm çıkarmada nelerin delil kabul edilip nelerin delil kabul edilmediğini inceledik. Dolayısıyla Kur'ân, Sünnet, İcmâ, Delil, Kıyas, Nâsih ve Mensuh gibi kavramlara yükledikleri anlamları tespit etmeye çalıştık.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The purpose of this study is to reveal the Zâhirt's way of understanding Islamic text Zahirî School has a very important situation in the history of Islamic law. They set up their system on literal meaning of the texts. The famoust represantatives of this school are Dâvûd ez-Zâhirî and Ibn Hazm. The distinctive feature of this school is their rejection of Kıyas (Analogy), which was used and very prevalently in other school of Islamic Law. This study is consist of an introduction and three parts. In introduction we emphasized on the concept of“Madhhab/School”. While we are dealing with the process of bringing out this concept, also, we checked out the formation of the madhhabs of Islamic Law. In the first chapter, we dealed with the backround of Zahirî School and tried to find out the effective factors in the formation of this school. In the second chapter, we tried to explain the characteristics of Zahirî School and sought for what they understood from ruling case (Ictihad), speaking on another one's authority (TaqlTd), literal interpretation and relation between reason and tradition text. Finally, we tried to explain which evidence is acceptable and which of those is not acceptable in legislation according to Zahirî School's methodology. Thus, we determined how they are assing to concepts of Qur'an, Tradition, Consensus (Ijmâ), Delîl, Kıyas (Anology), Nâsih and Mensûh.