Rekabet Hukuku'nda birleşme ve devralmaların denetlenmesi - Maddi Hukuk yönünden-
Control of mergers and acquisitions within the framevwork of the competition law - Aspects Related to material law
- Tez No: 130046
- Danışmanlar: PROF. DR. HURİYE KUBİLAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 874
Özet
ÖZET Teşebbüsler arasında gerçekleştirilen birleşme ve devralmalar, rekabet hukuku düzenlemelerine konu olan esaslı ekonomik oluşumlardan birisidir. Bunun temel nedeni, birleşme ve devralmalar vasıtasıyla meydana gelen ekonomik yoğunlaşma artışından dolayı, pazarlardaki rekabet düzeyinde meydana gelmesi muhtemel olan azalmadır. Dolayısıyla, Türkiye'nin de dahil olduğu bir çok ülkenin ve ayrıca Avrupa Birliği'nin rekabet hukuku mevzuatında, birleşme ve devralmaların rekabet mercileri tarafından denetlenmesine yönelik hukuki düzenlemeler bulunmaktadır. Türk hukukunda bu alanda mevcut olan düzenlemelerin temel kaynağı, ekonomik yoğunlaşmaların denetlenmesine ilişkin Avrupa Birliği mevzuatıdır. Bu çalışmanın amacı, Avrupa Birliği başta olmak üzere, rekabet hukuku alanında köklü bir geçmişe sahip bulunan çeşitli ülke hukuklarının bu alandaki düzenleme ve uygulamalarından hareketle, henüz oldukça yeni olan Türk birleşme ve devralmaların denetlenmesi mevzuatı hakkında sonuç ve öneriler ortaya konulmasıdır. Bu çalışmada, birleşme ve devralmaların denetlenmesine ilişkin hukuki düzenlemelerin sadece maddi hukuku ilgilendiren yönleri detaylı olarak incelenmiş ve denetlemenin işleyişi hakkındaki usul düzenlemeleri konusunda ancak genel bilgi verilmiştir. Konunun maddi hukuk yönüne dahil olarak; rekabet hukuku açısmdan geçerli olan birleşme ve devralma kavramı, rekabet hukuku denetimine tabi olan birleşme ve devralmaların belirlenmesine yönelik kriterler ve rekabet mercileri tarafından birleşme ve devralmalar hakkında yapdan maddi değerlendirmenin esasları üzerinde durulmuştur. Teşebbüsler arası birleşme ve devralmalar, son yıllarda gittikçe artan ticari küreselleşme eğilimlerine paralel olarak, dünya çapında yaygın bir ekonomik olgu haline gelmiştir. Serbest pazar düzeni içinde önemli bir yeri bulunan bu ekonomik olguya devlet eliyle yapüacak rekabet hukuku müdahalesi, ancak serbest pazar düzeninin korunması için zorunlu olduğu ölçüde devreye girmelidir. Özellikle, Türkiye' ninki gibi gelişmekte olan ekonomiler açısmdan, birleşme ve devralmalar vasıtasıyla sağlanması mümkün olan genel ekonomik faydaların, rekabet hukuku uygulamalarında dikkate alınmasında yarar vardır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Mergers and acquisitions between the enterprises are one of the essential economic formations regulated within the framework of the competition law. The main reason underlying this fact is the lessening of the level of competition in the markets which results from the increase of the economic concentration based upon mergers and acquisitions. Therefore, the competition law- related legislations of many countries including Turkey and the European Union contain legal provisions aiming at the control of mergers and acquisitions by the competition authorities. The main source of the Turkish legislation relating to this particular field can be found in the ü^ı^ean Union legislation regarding the control of concentrations. The purpose of this study is to raise conclusions and suggestions regarding the very new Turkish legislation on the control of mergers and acquisitions, with the help of references to the legislations and practices of the countries having a long history in the field of the competition law, whereas particular focus will be given to the European Union legislation on this filed. In this study, only the material law-related aspects of the legal sources regarding the control of mergers and acquisitions are examined in detail, whereas solely a general information is given with respect to the issues regarding the procedural aspects of the same field. Within the scope of the material law-related dimension of the topic; the concept of“mergers and acquisitions”for the purposes of the competition law, the criterions aiming at the determination of the mergers and acquisitions subject to the control provided by the competition law and the principles regarding the material assessment of mergers and acquisitions by the competition authorities are taken into consideration respectively. In alignment with the rapidly growing tendency towards commercial globalization, mergers and acquisitions between the enterprises have become a world-wide popular economic phenomenon. The state intervention to be made to this usual economic phenomenon that has a very important place in the free market order, must be limited to such cases where that intervention can be considered crucial and indispensable for the protection of the free market order itself. Particularly, for the emerging economies such as the Turkey's, the consideration of the general economic advantages likely to be gained upon mergers and acquisitions within the scope of competition law practices would be appreciated as a consistent and useful approach. VI