American family model in the novels of Anne Tyler
Anne Tyler'in romanlarınada Amerikan aile modeli
- Tez No: 130051
- Danışmanlar: PROF. DR. A. DİDEM USLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Alman Dili ve Edebiyatı, German Linguistics and Literature
- Yıl: 2003
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
ÖZET 1964-2001 yılları arasında yazdığı onbeş romanıyla aile hayatının iç dünyasına odaklanan Anne Tyler, Amerikan kültürünce idealize edilen mükemmel aile kavramına eleştirel bir bakışla yaklaşmakta ve ailenin gerçekte sadece sosyal bir gereklilik olduğunu vurgulamaktadır. Tyler'a göre aile bize kimliğimizi veren kurumdur ama idealize edildiği gibi kusursuz da değildir. Aile dinamikleri basit açıklamalara indirgenemeyecek kadar karmaşık olduğu için, Anne Tyler'ın orta sınıf beyaz Amerikan ailelerinin diyalektiği hem sosyolojik hem de psikolojik perspektiflerden incelenmiştir. Günümüz aile çeşitlerinin Anne Tyler'm kurgusal aileleriyle örtüşüyor olması yazarın keskin gözlemciliğinin ve Amerikan ailesini gerçekçi bir şekilde yansıtmış olduğunun kanıtıdır. Yazar, aile yaşamında süregelen temel sorunları, farklı aile yapılarındaki ilişkileri anne, baba, kardeş, karı ve kocanın bakış açısından yansıtmaktadır. Dış dünyadaki sosyal olaylara romanlarında çok az değinse de Tyler gerçekle bağlantısını hiçbir zaman kaybetmemektedir çünkü yaşamın gerçeklerini karakterlerinin ilişkileri, seçimleri ve tepkileriyle yoğurarak gözler önüne sermektedir. Bu nedenle Anne Tyler'ın incelediği kurgusal aileler, yolunda gitmeyen evlilikler, yalnız anneler, duygusal ya da fiziksel anlamda var olmayan babalar, kardeş ilişkileri psikolojik ve sosyolojik verilerle desteklenebilmiştir. Sonuç olarak, Anne Tyler Amerikan ailesinin giz perdesini kaldırarak karı-kocalık, ebeveynlik ve kardeşlik kavramlarını yeniden incelemekte ve mükemmel aile fantazisi mitini yıkmaktadır. Tıpkı gerçek yaşamdaki gibi; onun aileleri de mükemmel bir uyumu başaramamakta ancak yine de ayakta kalmaya devam etmektedirler. Aileyi yaşamımızın temeli yapan da işte bu hayatta kalma çabasını sonsuz bir enerjiyle sürdürebilmesidir. Romanlarındaki aile yapılarının çeşitliliğiyle Anne Tyler, ailelerin yeni tarihi ve sosyal değişimlere de ayak uyduracağını ve gelişip değişeceğini vurgulamaktadır. VII
Özet (Çeviri)
ABSTRACT With her fifteen domestic novels written between the years 1964-2001 Anne Tyler focuses on the interior psychology of the family and demonstrates that the family as a unit is a social necessity, rather than its idealization in American culture as an environment where one can find perfect love and perfect belonging. As opposed to that idealization, according to Tyler, families are far from perfect although they are the primary place to which we belong. As family dynamics are too intricate to be reduced to simple explanations, the dialectics of Anne Tyler's middle-class white American families have been evaluated from both sociological and psychological perspectives. The compatibility of late 20th century family configurations with the fictional families of Anne Tyler testifies to the author's keen observations and realistic portrayal of the American family and its constituents. As a realist, she observes and writes about the persistent and primary psychological anxities of life and the relationships within the various family structures from the perspectives of mothers, fathers, siblings, husbands, and wives. Even though she rarely includes larger social contexts, she never loses touch with reality as it pertains to her characters' relationships, choices, reactions and motivations. Her true-to-life presentations of deteriorating marriages, single-mothers, emotionally or physically absconded fathers, sibling interactions are thus all supported by psychological and sociological findings. All in all, Anne Tyler's reassessment and demystification of the American family and of the notions of parenthood and sibship deconstruct the myth of the perfect family fantasy. Just like in real life, her families never achieve perfect harmony but survive through their imperfections. What makes families the most essential part of our lives is their endless capacity for survival. With their myriad forms and configurations, Anne Tyler's families suggest that families will evolve as new social and historical changes occur. VIII