Internment experience and Trauma in Julie Otsuka's When the Emperor Was Divine and The Buddha in the Attic
Julie Otsuka'nın When the Emperor Was Divine ve The Buddha in the Attic eserlerinde tecrit deneyimi ve travma
- Tez No: 890428
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDA ŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
İkinci Dünya Savaşı sırasında, Japonya'nın Pearl Harbor'a saldırısının ardından, Amerikan hükümeti, Amerikan vatandaşı olan Japon Amerikalıları stratejik ve askeri açıdan kritik olarak nitelendirilen bölgelerden çıkararak, mahkeme kararı olmaksızın çeşitli kamplara yerleştirmiştir. Savaş zamanını araştırmak için 1980 yılında ABD hükümeti tarafından kurulan komisyon, bu yer değiştirme sürecinin askeri gereklilikten ziyade ırksal önyargılar ve siyasi başarısızlıklar sonucu gerçekleştiğini ortaya koymuştur. Birinci ve ikinci nesil Japon Amerikalıların deneyimlediği travmalar, nesiller boyu dile getirilmemiş, ifade edilmemiştir ve toplama kampı deneyimleri Otsuka'nın kendi ailesinde bile konuşulmamıştır. Bu tez, Julie Otsuka'nın When the Emperor Was Divine (2002) ve The Buddha in the Attic (2011) romanlarında bu bastırılmış travmanın nasıl ele alındığını, İkinci Dünya Savaşı öncesi, sırası ve sonrasındaki Japon Amerikalı deneyimlerine odaklanarak incelemektedir. Hem Sigmund Freud ve Judith Herman gibi teorisyenlerin savunduğu travmaya geleneksel yaklaşım hem de Michelle Balaev ve Maria Root'un savunduğu travmaya çoğulcu yaklaşım teorilerini kullanarak, Otsuka'nın bu travmaların nesiller boyu süregelen etkilerini nasıl aydınlattığı analiz edilmektedir. Travmaya geleneksel yaklaşım, bireysel ve olaya dayalı travmaları inceleyerek kişisel deneyimlerin önemini ortaya koymaktadır. Çoğulcu yaklaşım ise, sistematik baskı ve ırkçılıktan kaynaklanan süregelen travmaları da kapsam içine alarak daha geniş bir bakış açısı sunmaktadır. Bu romanlar üzerinden hem bireysel hem de kolektif travma perspektifleriyle yapılan analizler, Japon Amerikalıların toplama kampı deneyimlerinden kaynaklanan tarihsel sessizliğinin kökeninde, travmatik olaylar ışığında baskı ve ırkçılığın içselleştirilmesinin de yattığını savunur. Bu tez, ayrıca Otsuka'nın bu bastırılmış deneyimleri tasvir ederken kullandığı birinci çoğul şahıs perspektifi ve anlatısal dissosiyasyon gibi anlatım tekniklerini inceler.
Özet (Çeviri)
During World War II, following Japan's attack on Pearl Harbor, the American government forcibly removed Japanese Americans, who were U.S. citizens, from militarily strategic areas and interned them in various camps without court orders. The Commission on Wartime Relocation and Internment of Civilians (CWRIC), established in 1980, concluded that this internment was driven by racial prejudice and political failures rather than military necessity. The trauma experienced by the first and second generations of Japanese Americans led to a generational silence, with internment camp experiences remaining largely unspoken, even within Julie Otsuka's own family. This thesis explores how Otsuka confronts this suppressed trauma in her novels When the Emperor Was Divine (2002) and The Buddha in the Attic (2011), focusing on the Japanese American experience before, during, and after World War II. Employing both traditional and pluralistic trauma theories, this study analyzes how Otsuka illuminates the impact of these traumatic experiences across generations. The traditional approach, represented by scholars such as Sigmund Freud and Judith Herman, emphasizes individual, event-based trauma, highlighting personal experiences of incarceration and racial discrimination. Moreover, the pluralistic model, as argued by Michelle Balaev and Maria Root, expands the scope to include ongoing, insidious trauma resulting from systemic oppression, racism, and historical injustices. By analyzing these novels through both traditional and pluralistic approaches to trauma, this study argues that the historical silence surrounding Japanese American internment is deeply rooted in the traumatic experiences and internalization of oppression and racism of the characters depicted in the novels. Additionally, it emphasizes how Otsuka sheds light on this silence, revealing the unspoken suffering and emotional impact of the internment through her characters.