İzmir Mevki Asker Hastanesi'nde çalışan hemşirelerin hasta bakımı ile ilgili görevlerini yürütme düzeyleri
The Level of practising tasks related with care of ill by nurses who works in İzmir Mevki Military Hospital
- Tez No: 130050
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜNEVVER MENDERES
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
ÖZET Araştırma İzmir Mevki Asker Hastanesinde çalışan servis hemşirelerinin hasta bakımı ile ilgili görevlerini yürütme düzeylerini ve yerine getirilemeyen görevlerin nedenlerini ortaya koymaya yöneliktir. Buna yönelik olarak araştırma öncelikle hemşireliğin tanımı, hemşirenin görev tanımlamalarını hem yasal metinler üzerinde hem de alan yazında ortaya koyup daha sonrada uygulama alanında hemşirelerin hangi görevleri yaptıklarını belirlemiş ve olan durum ile yasal ve yönetsel düzenlemelerde belirtilen görevleri karşılaştırma yoluna gitmiştir. Olması gereken durumu bize başta Askeri Hastaneler Yönetim Yönergesi, Sağlık Bakanlığı Tedavi Hizmetleri Genel Müdürlüğü Proje Raporu ve 499 sayılı Yataklı Tedavi Kurumları İşletme Yönetmeliğinin 132. maddesi vermektedir. Olan durum ise alan yazın taraması sonucu araştırmacı tarafından geliştirilen anket uygulaması ile belirlenmiştir. Ağırlıklı olarak anket uygulamasının sonuçlarının göz önüne alındığı bu karşılaştırmada yasal ve yönetsel metinlerin hemşirelerin görev tanımlamalarını yapmakta yetersiz ve günümüze uyumsuz olduğu gözlenmiştir. Görevlerin yerine getirilememe nedenleri olarak görev tanımtamalarındaki belirsizlikler ve yetersizlikler ileri sürülmüştür. Araştırma tanımlamaya dönük bir çalışmadır. Hemşirelerin hasta bakımı ile ilgili görevlerini yerine getirme düzeyleri betimlenmeye çalışılmış istatistiki analizlerle bu elde edilen bilgiler işlenmiş, çıkan bulgular göz önüne alınarak sonuçlara ulaşılmıştır. Araştırma aynı konuda çalışacak araştırmacılar için önemli gördüğü noktalarda önerilerde bulunmaktadır. V
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This research tends to put the light on the frequencies of tasks done by the nurses who work in İzmir Mevki Military Hospital and on the reasons for incompleted tasks.To be able to reach this aim, research first tries to determine the description of the Nursery and the tasks of Nursery on the literature, law, and regulations. Research then determines which tasks Nurses do and the frequencies of the tasks done. Research compares the statement that is mentioned on the legal and regulative texts, with the statement in practice. The statement mentioned on the legal and regulative texts is provided by the item 132 code 499 called with“Yataklı Tedavi Kurumları İşletme Yönetmeliği”and“ Askeri Hastaneler Yönetim Yönergesi”. Statement in practice is provided by the questionnaire which is improved by the researcher. As a result of comparing the data from the questionnaire, with the legal and regulative texts, we clearly see that legal regulatives are far from responding to the need of today's requirements. They are also not harmonious with the tasks in practice. The research is a descriptive study. It is trying to depict the frequencies of the tasks related with the care of sick people. Data was gathered from the questionnaire to show the statistics. For examining diagnosis we reach meaningful results. We conclude the research by suggesting on some important issues for further research. v: