Türkiye'deki KOBİ'lerin Avrupa Birliği pazarlarına açılmasında elektronik ticaretin rolü
The Role of the electronic commerce in the increasing of the access of SMS's in Turkey of the European Union markets
- Tez No: 130052
- Danışmanlar: PROF.DR. SEMRA AYTUĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, İşletme, International Relations, Business Administration
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
ÖZET 20. yüzyılın son on yılına damgasını vuran en önemli iki gelişme; ekonomide küreselleşmenin ve bilgi teknolojilerinin gelişmesi ve yaygınlaşması olmuştur. 21. yüzyılın başları ise bilgi ve iletişim teknolojilerindeki gelişmeleri iş dünyasına ve ulusal/uluslararası ticarete yansıtan elektronik ticaretin ekonomi ve uluslararası ticaretteki küreselleşmeyi daha üst bir boyuta taşımasına tanık olacaktır. BİT, AB ile Gümrük Birliği'ne girildikten sonra artan rekabet ortamında KOBİ'lerin desteklenmelerini ve yalnızca ulusal pazara değil dış pazarlara da açılmalarını sağlayacak imkanlar sunmaktadır. Bu çalışmanın ilk bölümünde KOBİ kavramı ele alınmış ve KOBİ'lerin ekonomide önemi, Avrupa Birliği ve Türkiye'deki KOBİ'lerin ekonomi içindeki yeri tablolar yardımıyla açıklanmaya çalışılmıştır. İkinci bölüm, KOBİ'lerin uluslararası pazarlara açılmasına ayrılmıştır. Bu bölümde KOBİ'lerin uluslararası pazarlara açılma nedenleri ve karşılaştıkları sorunlara ilişkin çözüm önerileri de bulunmaktadır. Üçüncü bölümde ise detaylı olarak elektronik ticaret kavramı açıklanmaya çalışılmıştır. Ayrıca dünyada elektronik ticaretin gelişimini göstermek için sayısal verilere yer verilmiştir. Bu bölüm, uluslararası kuruluşlar, Avrupa Birliği ve Türkiye'de gerçekleşen elektronik ticaret alanında düzenlemelerle sonlandırılmıştır. Dördüncü bölümde, elektronik ticaretin KOBİ'lere sağladığı yararlardan ve KOBİ'lerde elektronik ticaretin gelişmesini engelleyen nedenlerden bahsedilmiştir. Bu bölümde ayrıca, Avrupa Birliği ve Türkiye'deki KOBİ'lerin elektronik ticareti ne düzeyde uyguladıkları hakkında bilgi verilmiştir. Dördüncü bölüm, çalışmaya yardımcı olması amacıyla, İzmir'de faaliyet gösteren 10 KOBİ'nin elektronik ticaret hakkında bilinç düzeyini, elektronik ticaret uygulamalarını ve gelecekte elektronik ticaret hakkındaki tutumlarını saptamaya çalışan alan çalışması ile sonlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The most two important developments that developing and becoming prevalent of globalization and information and communication technologies (ICT) in economic structure have influenced last ten years of twentieth century. Electronic commerce is going to reflect developments of ICT to business and national/international trade and in this way globalization is going to increase on early twentyfirst century. Level of competition that increases after becaming a part of Customs Union, ICT present many opportunies for supporting SME's whether national or international trade. The subject has been considered in four parts. In the first part concept of Small and Medium Sized Enterprises (SME's) and place and importance of SME's for economi of European Union and Turkey have been discussed with helping tables. In the second part, why SME's try to increase the access to internetional markets and which problems SME's confront in this way has been described. Besides, this part includes suggestions of solutions of these problems. In the third part of this study, concept of electronic commerce has been discussed detailed. Besides, progress of electronic commerce in the world whit various data have been given information. This part comes to an end arragments about electronic commerce in international organization, European Union and Turkey. In the fourth part, opportunies of electronic commerce and diffuculties about developing electronic commerce for SME's have been discussed. Besides, level of applying electronic commerce in European and Turkish SME's have given information. Finally, there is a questionnaire which has been applied to the personal, middle and high ranking workers at ten SME's in İzmir and the results obtained have been evaluated. VI