Gastrointestinal nöroendokrin tümörlerde siklooksijenaz-2 (COX-2) ve CD98 ekspresyonu ve klinikopatolojik parametrelerle ilişkisi
The relationship between clinicopathological parameters and expression of COX-2 and CD98 in gastrointestinal neuroendocrine tumors
  1. Tez No: 360334
  2. Yazar: CANAN PORGALI ONAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TUBA KARA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Tıp Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
nöroendokrin tümörler (GEP NET) nöroendokrin fenotipindeki hücrelerden oluşan nadir görülen tümörlerdir. GEP NET'lerde prognostik parametreleri belirlemeye yönelik çok sayıda çalışma bulunmasına rağmen bu tümörlerde çok sayıda bilinmeyen mevcuttur. Prostaglandin sentezinde görevli ana enzim olan siklooksijenaz-2 (COX-2) enzimi bir çok kanser tipinde eksprese edilir. COX-2 inhibitörlerinin kanser önleyici etkisi özellikle gastrointestinal kanserlerde gösterilmiştir. Bir membran proteini olan CD98 ekspresyonunun pek cok tümorün karsinogenezinde rolü olduğu kanıtlanmış ve bir çok tümörde kötü prognozla ilişkili olduğu gösterilmiştir. Çalışmamızın amacı COX-2 ve CD98 ekspresyonun varlığını gastroenteropankreatik nöroendokrin tümörlerde araştırmak ve bu ekspresyonun çeşitli klinikopatolojik değişkenlerle ilişkisini incelemektir. Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Patoloji AD'da 2007-2013 yılları arasında NET tanısı alan 23 hastaya ait parafin bloklar yeniden değerlendirildi. İmmunohistokimyasal olarak uygulanan COX-2 ve CD98 ekspresyonu ve bunların klinikopatolojik parametreler ile ilişkisi değerlendirdi. HE preparatlar yeniden değerlendirilerek WHO 2010 NET sınıflamasına göre yeniden derecelendirildi. :Çalışma grubumuzda vakaların %39'unda (9/23) COX-2 ekspresyonu, %52'sinde (12/23) CD98 ekspresyonu saptandı. COX-2 ve CD98 ekspresyonu ile cinsiyet, tümör lokalizasyonu, tümör çapı, vasküler invazyon, lenf nodu metastazı, uzak organ metastazı, mitoz sayısı ve Ki-67 proliferasyon indeksi gibi klinikopatolojik parametreler arasında anlamlı bir ilişki bulunamadı. Çalışmamızda elde edilen bulgular CD98 ve COX-2 ekspresyonunun GEPNET gelişiminde rol oynayabileceğini düşündürmektedir. Bu rolün öneminin ve prognoza etkisinin ortaya çıkarılması ve COX-2 ve CD98 inhibitörlerin bu tümörlerin tedavisindeki yerinin hedef olup olmayacağının gösterilebilmesi için daha geniş serilerde yapılacak çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Gastroenteropancreatic neuroendocrine tumors (GEP NET) are rare tumors occuring in the phenotype of neuroendocrine cells. Although there are numerous studies to determine the prognostic parameters of GEP NET, there is limited information about these tumors. Cyclooxygenase-2 (COX-2), the main enzyme involved in prostaglandin synthesis is expressed in many types of cancer. Anti-cancer effects of COX-2 inhibitors has been shown particularly in gastrointestinal cancers. İt has been proven that expression of CD98, which is a membrane protein has a role in carcinogenesis and associated with poor prognosis for many tumors. The aim of this study is to investigate COX-2 and CD98 expression in gastroenteropancreatic neuroendocrine tumors and to examine the relationship of its expressions with various clinicopathological parameters. From 2007 of 2013 in Mersin University faculty of Medicine, at pathology department, NET diagnosed 23 patients' paraffin blocks were re-evaluated. immunohistochemical applied COX-2 and CD98 expression and their relationship with clinicopathological parameters were evaluated. In our study group, COX-2 expression was detected in 39% of the cases (9/23) and CD98 expression was detected in 52% of the cases (12/23). There were no significant relationship between COX-2 and CD98 expression and gender, tumor location, tumor size, vascular invasion, lymph node metastasis, distant metastasis, mitotic count, Ki-67 proliferation index and clinicopathologic parameters. The findings of our study with CD98 and COX-2 expression may play a role in the development of GEP-NET. The importance of this role and to reveal the impact on prognosis and COX-2 and CD98 inhibitors in the treatment of these tumors, more studies are needed in larger series.