Kayısıların kurutulma olanakları ve bu amaçla kullanılabilecek değişik güneşli kurutucuların projeleme kriterleri
Drying possibilities of apricot and design criterias of the different solar driers which are to be used for this purpose
- Tez No: 13009
- Danışmanlar: PROF.DR. RAHMİ KESKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
ii ÖZET Yüksek Lisans Tezi KAYISILARIN KURUTULMA OLANAKLARI VE BU AMAÇLA KULLANILABİLECEK DE?İŞİK GÜNEŞLİ KURUTUCULARIN PROJELEME KRİTERLERİ Ketin GÜNER Ankara üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarımsal Mekanizasyon Anabilin Dalı Danışman : Prof. Dr. Rahmi KESKİN 1990, Sayfa : 170 Jüri : Prof.Dr. Rahmi KESKİN Prof.Dr. Bilge ERDİLLER Prof.Dr. Doğan ERDO?AN Bu çalışmada, karışık modlu raflı tip güneşli bir meyve kurutucu ile yastık tip ısıtıcının teorik analizi yapılmıştır. Güneş radyasyonuyla ısıtılmış hava akımının kuruma hızı üzerindeki etkileri incelenmiştir. Kurutucu ve ısıtıcının enerji denge denklemlerinin yazılabilmesi için matematiksel bir model saptanmıştır. Bu model BASIC programlama dili kullanılarak çözümlenmiştir. Ankara koşulları için Temmuz ayı göz önüne alınarak 7...17 saatleri arasında saatlik güneş radyasyon intensitesi ve hava (akımının) sıcaklığı teorik olarak saptanmıştır, üç ve beş raflı kurutucular da kayısı kurutmada teorik ve meteorolojik veriler kullanılarak 10, 20, 40, 60, 80, 100, 200, 300 ve 400 l/s hava ver dilerinde buharlaşma hızı, ısı ve kütle transfer katsayıları, kuruma zamanı, kurutma için gereksinim duyulan hava ve ısı miktarları belirlenmiştir. ANAHTAR KELİMELER : Kuruma, kurutucu, raf tipi kurutucu, kayısı, ısı ve kütle transferi, güneşli hava ısıtıcı, matematiksel model.
Özet (Çeviri)
İli ABSTRACT Masters Thesis DRÎIÎÎG POSSIBILITIES OF APRICOT AND DESIGN CRITERIAS OF THE DIFFERENT SOLAR DRIERS Y/HICH ARE TO BE USED FOR THIS PURPOSE Ketin GUNER Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agricultural Mechanization Supervisor : Prof. Dr.Rahmi KESKÎN 1990, Page 170 Jury : Prof.Dr.Rahmi KESKÎN Prof.Dr.Bilge ERDİLLER Prof.Dr. Doğan ERDO?AN The theoretical analysis of a shelf type solar fruit drier and solar air heater have been studied at the thesiB. The effect of preheated by solar radiation air flow on the drying rates vjaB examined. A mathematical model have been established to formulate heat and mass energy balances on the system. This mathematical model has been analysed by using BASIC programming language. Solar radiation intensity per hour and temperature of air stream have been established theoretically for Ankara conditions between 7.00-17.00 hours in July. Evaporation speed, heat and mass transfer coeffici ents, drying time, air and heat quantities that required to drying were determined for 10, 20, 40, 60, 80, 10, 200, 300 and 400 1/s air flows by using theoretical and cli mat o logical data for apricot drying at 3 and 5 shelves type driers. KEY WORDS : Drying, drier, Bhelf type drier, apricot, heat and mass transfer, solar air heater.