İtirazın kesin olarak kaldırılması
Lifting the objection permanently
- Tez No: 683601
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİNE GÖKÇE KARABEL
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Hukuk, Law
 - Yıl: 2021
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Medeni Usül İcra İflas Hukuku Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 263
Özet
İcra Hukuku'nda geniş bir uygulama alanı bulan genel haciz yoluyla takipte ödeme emrine itiraz üzerine takip durur. Bu hâlde takibe devam etmek isteyen alacaklının elinde itirazın hükümden düşürülmesini sağlayan bazı hukukî çareler mevcuttur. Çalışmamızın konusunu oluşturan itirazın kesin olarak kaldırılması, alacaklının elinde İİK m. 68/I hükmünde düzenlenen belgelerin bulunması ve gerekli diğer şartların da gerçekleşmesi hâlinde borca itirazın hükümden düşürülmesini sağlar. Borca itirazın hükümden düşürülmesini itirazın iptali davası da sağlar. Bununla birlikte itirazın kesin olarak kaldırılması, itirazın iptali davasına göre daha süratli ve pratik bir seçenektir. İtirazın kesin olarak kaldırılması istemi icra mahkemesinde duruşmalı olarak incelenir ve basit yargılama usulüne tâbidir. İcra mahkemesinin inceleme yetkisi sınırlıdır. İtirazın kesin olarak kaldırılmasında tanık ve yemin gibi delillere başvurulamaz. İcra mahkemesi, her türlü belgeyi dâhi inceleyememekte, yalnızca İİK m. 68/I hükmünde düzenlenen belgeleri inceleyebilmektedir. Bu bağlamda icra mahkemesinin itirazın kesin olarak kaldırılması istemi incelemesi neticesinde verdiği karar, maddi anlamda kesin hüküm teşkil etmez. Bu nedenle icra mahkemesinin kararı üzerine taraflar genel mahkemede dava yoluna gidebilirler.
Özet (Çeviri)
Execution proceeding ceases upon objection to the order of payment in the procedure of general foreclosure which has a wide application area in Enforcement Law. In this case, the debtee who would like to continue the execution proceeding has several legal ways to override the objection. One of the legal ways is“lifting the objection permanently”which is the subject of this article. If debtee does have documents set out in IIK article 68/I and other provisions exist, debtee can apply“lifting the objection permanently”. The action of annulment of objection can override debt objection too. However, lifting the objection permanently is an easier and more convenient legal way than action for the annulment of objection. The lifting objection permanently is examined with a trial by the execution court and is subject to a simple jurisdictional procedure. The execution court does have limited authority to examine the case. Parties cannot apply evidence such as witness and oath in the case about lifting the objection permanently. Execution court cannot analyze every document. It can only analyze documents stated in IIK article 68/I. Therefore, the verdict of the execution court is not a definitive judgement in the context of substantive law. Therefore, parties can applyto the general court after the verdict of the Execution Court.