Artan oranlı vergiler-düz oranlı vergiler karşılaştırması ve düz oranlı vergilerin uygulanabilirliği
Comparison of progressive taxes- flat taxes and practicability of flat taxes
  1. Tez No: 130109
  2. Yazar: DİLEK DİLEYİCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. COŞKUN CAN AKTAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 332
Özet
ÖZET Devletlerin en önemli gelir kaynağı olan vergilerden etkin olarak yararlanılabilmesinde vergi tarifelerinin önemli bir yeri vardır. Vergi tarifelerinin vergileme ilkelerine uygunluğu, bu gelir kaynağından en uygun şekilde yararlanılabilmesi açısından gereklidir. Vergileme ilkelerine uygunluk, aynı zamanda vergi mükellefleri açısından da ideal vergi sistemine ulaşılması anlamına gelmektedir. Vergi tarifeleri ile vergileme ilkeleri arasındaki yakın ilişki, bir ülke için en uygun tarife yapısının oluşturulmasını gerektirmektedir. Bu açıdan yaygın olarak kullanılan artan oranlı vergi tarifesi ile son yıllarda yoğun bir şekilde tartışılan düz oranlı vergi reform önerilerinin vergileme ilkeleri ve ekonomik etkileri açısından karşılaştırılması gerekli görülmüştür. Bu çalışmanın amacı, artan oranlı ve düz oranlı vergileri karşılaştırarak, günümüzde hakim ekonomik sistem olan piyasa ekonomisi açısından en uygun vergi tarifesini ortaya koymaktır. Bu amaçla, öncelikle vergileme ilkeleri ile vergi tarifeleri teorik açıdan incelenmiş, artan oranlı ve düz oranlı vergilerin teorik ve bu konuda yapılan ampirik çalışmalardan yararlanılarak bir karşılaştırması yapılmıştır. Karşılaştırma sonucunda artan oranlı vergi tarifesinin, en önemli vergileme ilkelerinden biri olan adalet ilkesi karşısında önemli eksiklikler içerdiği, bir diğer önemli ilke olan etkinlik ilkesine de yeterince uygun olmadığı görülmüştür. Düz oranlı vergi tarifesinin ise etkinlik ilkesine daha uygun olduğu, adalet ilkesine tamamen ters olmadığı, fakat bu ilke açısından eksiklikleri bulunduğu sonucuna ulaşılmıştır. Çalışmada dünyadaki düz oranlı vergi tartışmalarına ve uygulamalarına da değinilmiştir. Türk vergi sistemi vergileme ilkeleri açısından değerlendirilerek, düz oranlı vergi sisteminin ülkemizde uygulanabilirliği tartışılmıştır. Buradan yola çıkılarak Türk vergi sisteminin yeniden yapılandırılmasına ilişkin öneriler ortaya konulmuştur. iW P4
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Tax schedules play an important role In effective use of taxes, the most important revenue source of state. Convenience of tax schedules to canons of taxation is required for effective use of taxes. This characteristic also means meeting an ideal tax system for taxpayers. Close relation between canons of taxation and tax schedules requires establishing appropriate tax schedule for a country. Therefore, a comparison of progressive tax schedule has widespread use and flat tax schedule discussed intensively on agenda in recent years deemed necessary in respect of canons of taxation and their economic effects. The aim of this study is to reveal appropriate tax schedule for market economy that is dominant economic system in the world by comparing flat taxes and progressive taxes. For this purpose, first canons of taxation and tax schedules are examined in theory basis. Later, flat tax and progressive taxes are compared using theoretical literature and some empirical studies. After comparison it is seen that progressive taxes have important shortcomings in respect of both equality and efficiency canons two of the most important canons taxation. On the other hand, flat taxes fit best to efficiency canon. Although, flat taxes completely do not go against equality canon, they have some shortcomings. In this study, debates on flat taxes and flat tax practices also are included. Practicability of flat tax in Turkey is examined by evaluating the Turkish tax system from the canons of taxation point of view. In the last part of study, some suggestions are conveyed towards restructuring of the Turkish tax system. VI