Türkiye'nin rekabet gücünü artırmada teşvik politikaları
The incentive policies at increasing competitiveness power of Turkey
  1. Tez No: 130110
  2. Yazar: ÖNDER TANSU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. COŞKUN CAN AKTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 273
Özet
Türkiye'nin rekabet gücünü artırmada teşvik politikalarının öneminin ve etkinliğinin ortaya konulması çalışmamızın amacını oluşturmaktadır. Bu çalışmanın birinci bölümünde rekabet ve rekabet gücü kavramlarının tanımına, bunların önemine ve rekabet gücüne etki eden faktörlere yer verilmiştir. Diğer yandan rekabet üstünlüklerini açıklayan klasik ve modern yaklaşımlar hakkında bilgi verilmiştir. Son olarak da rekabet gücünü etkileyen faktörler Türkiye açısından değerlendirilmiş ve Türkiye'nin dünya rekabet gücü sıralamasındaki yeri belirtilmiştir. Çalışmanın son bölümü olan ikinci bölümünde ise teşvikler (devlet yardımları) üzerinde durulmuştur. Bu bölümde AB'de verilen teşvikler, Türkiye'de geçmişte verilmiş ve bugün verilmekte olan teşvikler açıklanmıştır. Son olarak da Türkiye'nin rekabet gücünün artırılmasında teşvik politikalarının etkili olup olmadığı açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims at revealing importance and efficiency of incentive policies at increasing competitiveness power of Turkey. Definitions of competitiveness and competitiveness power, importance of these concepts and factors affecting competitiveness power are examined in the first chapter of this study. In addition, classical and modern approaches on competitiveness power superiority are conveyed. Finally, factors affecting competitiveness power are evaluated in respect of Turkey and the place of Turkey is clarified in the world competitiveness power table. In the second part of this study, also the last part of this study, incentives (government aids) are discussed. Furthermore, incentives in the EU and incentives in Turkey from the past to now are explained. Finally, effectiveness of incentive policies at increasing competitiveness power of Turkey is revealed. VI