TV reklamlarındaki yaratıcılığın tüketicilerin ürün ve marka algılamaları üzerindeki etkileri
The Effects of creativity on TV commercials on consumers' perceptions of product and brand
- Tez No: 130108
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEJAT BİLGİNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 229
Özet
ÖZET Entegre pazarlama iletişiminin en önemli bileşenlerinden biri“Reklam”dır. Reklam, her şeyin hızla değiştiği bu dönemde, işletmelerin gelişmeleri takip edip, değişime adapte olmalarında kullanacağı etkili stratejik bir araç durumuna gelmiştir. Sürekli bir mücadeleci rekabet içerisinde bulunan işletmelerin, hedef kitlesi tarafından tercih edilmek için başvurdukları TV reklamlarının amacı, ürünlere ve markalara değer katmaktır. Bu amacın gerçekleştirilmesi ancak ve ancak reklamın hedef kitlesi ile doğru ve etkin bir iletişim kurması ile mümkündür. İzleyici ile kurulacak doğru ve etkin bir iletişim ise, onların reklamın mesajını farklı, orijinal ve algılamaya değer bulmaları ile doğru orantılıdır. Fakat burada esas önemli nokta reklamcının mesajım en etkileyici şekilde ve firma beklentileri ile özdeş olarak sunması ve hedef izleyicinin de gönderilen mesajı doğru olarak algılaması gerekmektedir. Ürün ve markanın aynı zihinlerde yer edebilip yaşam savaşım kazanabilmesi için mesajların yaratıcı olmaları, fark yaratabilmeleri gerekmektedir. Bu yüzden reklamcılık ve yaratıcılık ayrılamaz bir bütündür. Yaratıcı fikirlerin reklamda doğru biçimlerde kullanılabilmesi ve hedef kitle ile etkin iletişim kurulabilmesi için reklamcının hedef kitlesinin algılama özelliklerini ve psikolojik yapısını çok iyi değerlendirmesi gerekmektedir. Etkili yaratıcı reklamların başarılmasını sağlayacak faktörleri belirleyebilmek, reklamcının bu faktörleri yaratıcılığı ile birleştirirken, hedef kitlesinin algılama özelliklerinden nasıl faydalanılabileceğini göstermek ve TV reklamlarındaki yaratıcılığın tüketicilerin ürün ve marka algılamaları üzerindeki etkilerim belirleyebilmek için bu çalışma yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT One of the most important components is advertising. Advertising have became a strategic vehicle which firms will use to follow the developments and adapt for change in this era that everything changes rapidly. The goal of TV commercials for which firms that are present continuously in combative competition apply is to add value to product and brand. This goal can be realized; in the case the advertising establishes correct and effective communication with its target market only. Effective and correct communication which will be established with audience depends on that they find the message of advertising is worthy of perceiving, strange, original. But the basic important point is that advertiser must present his/her message effectively and as identical with firm's expectations and also target audience must perceive correctly the message that is sent. The messages must be creative and be able to create the difference for product and brands are able to impress itself in target audience's mind, win life war. Because of this, both advertising and creativity are integrated things that are not separated from each other. Advertiser must evaluate correctly the perception attributes and psychological structure of his/her target market in order to be able to use creative ideas in correct forms in commercials and be able to establish effective communication with them. This study is performed in order to determine the factors which will provide to be succeed effective creative commercials, to show how to profit from the perception attributes while advertiser combine these factors with his/her creativity and to determine the effects of creativity on TV commercials on consumers' perceptions of product and brand. VI