Dört aspir (Carthamus tinctorius L.) çeşit adayında verim ve verimi etkileyen öğeler
Yield and yield affected components in four safflower (carthamus tinctorius L.) variety candidates
  1. Tez No: 13011
  2. Yazar: MUALLA ÜLKER
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NİLGÜN BAYRAKTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
iii ÖZET Yüksek Lisans Tezi DÖRT ASPİR (Carthamus tinctorius L. ) ÇEŞİT ADAYINDA VERİM VE VERİMİ ETKİLEYEN Ö?ELER Muallâ ÜLKER Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarla Bitkileri Anabilim Dalı Danışman: Yard. Doç. Dr. Nilgün BAYRAKTAR 1990, Sayfa: 54 Jüri: Yard. Doç. Dr. Nilgün BAYRAKTAR Prof. Dr. Şükrü Hazım EMİRO?LU Prof. Dr. Özer KOLSARICI 1989 yılında, Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü deneme tarlasında yürütülen bu araş tırma, dört aspir çeşit adayında tohum verimi ve verim öğe lerini incelemek amacıyla yapılmıştır. EKİZ 10, EKİZ 11, EKİZ 12 ve EKİZ 13 çeşit adayla rı denemeye alınmıştır. Tesadüf Blokları Deneme Deseninde 3 tekerrürlü olarak düzenlenen denemede elde edilen sonuç lar şöyledir: Çeşit adaylarının bitki boyu 58.06-59.90 cm (EKİZ 13-EKİZ 10), arasında saptanmış, bitkide yan dal sa yısı 7.17-7.99 adet (EKİZ 11-EKİZ 12) arasında bulunmuş, tabla sayısı 10.75-11.40 adet (EKİZ 13-EKİZ 11) arasında belirlenmiş, parsele tohum verimi 870-1067 g (EKİZ 13- EKİZ 11) arasında değişmiş, parsele sap verimi 3852-4011 g (EKİZ 13-EKİZ 10) arasında bulunmuş, bin tohum ağırlığı 33.47-40.47 g (EKİZ 10-EKİZ 11) arasında belirlenmiş, kabuk oranı % 42.35-44.86 (EKİZ 10-EKİZ 11) arasında bulunmuş, içte yağ oranı % 57.95-63.66 (EKİZ 13-EKİZ 10) arasında de ğişmiş, kabuklu yağ oranı % 34.55-38.99 (EKİZ 13-EKİZ 10) arasında saptanmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Bitki boyu, yan dal sayısı, tabla sayı sı, tohum verimi, sap verimi, bin tohum ağırlığı, kabuk oranı, içte yağ oranı, kabuklu yağ oranı.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Masters Thesis YIELD AND YIELD AFFECTED COMPONENTS.IN FOUR SAFFLOWER (Carthamus tinctorius L. ) VARIETY CANDIDATES Muallâ ÜLKER Ankara University- Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agronomy Supervisor: Asst. Prof. Dr. Nilgün BAYRAKTAR 1990, Page: 54 Jury: Asst. Prof. Dr. Nilgün BAYRAKTAR Prof. Dr. Şükrü Hazım EMİRO?LU Prof. Dr. Özer KOLSARICI In this research study, which has carried out in trial field of Department of Agronomy, Faculty of Agriculture, University of Ankara in 1989; seed yield and yield components of four saf flower variety candidates were investigated. EKİZ 10, EKİZ 11, EKİZ 12 and EKİZ 13 variety candidates were used in this study. Experiment was laid out in randomized block design with three replications. Results of the study can be summarized as follows: Flanfc height of variety candidates were fixed between 58.06-59.90 cm (EKİZ 13-EKİZ 10), number of secondary branches/plant v/ere found between 7.17-7.99 (EKİZ 11-EKİZ 12), number of heads/plant were determined between 10.75-11.40 (EKİZ 13-EKİZ 11), seed yield/plot was varied between 870-1067 g (EKİZ 13-EKİZ 11), stem yield/ plot was found between 3852-4011 g (EKİZ 13-EKİZ 10), a thousand seed weight was determined between 33. 47-40. 47g (EKİZ 10-EKİZ 11), hull ratio was found between % 42.35- 44.86, (EKİZ 10-EKİZ 11), oil ratio of hulled seed varied between % 57.95-63.66 (EKİZ 13-EKİZ 10), oil ratio of seed was fixed between % 34.55-38.99 (EKİZ 13-EKİZ 10). KEY WORDS: Plant height, number of secondary branches, number of heads, seed yield, stem yield, a thousand seed weight, hull ratio, oil ratio of hulled seed, oil ratio of seed.