Değişik azot dozlarının doğal çayırın yem verimi ve botanik kompozisyonuna etkileri üzerine araştırmalar
The Effects of various amounts of nitrogen on the yield and botanical composition of native meadow
  1. Tez No: 13012
  2. Yazar: B.SELİM IŞIK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ÖMER BAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Ill ÖZET Yüksek Lisans Tezi DE?İŞİK AZOT DOZLARININ DO?AL ÇAYIRIN YEM VERİMİ VE BOTANİK KOMPOZİSYONUNA ETKİLERİ ÜZERİNE ARAŞTIRMALAR B-. Selim IŞIK Ankara üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarla Bitkileri Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Ömer BAKIR 1990, Sayfa: 54 Jüri: Prof. Dr. Ömer BAKIR Prof. Dr. Ahmet Eraç Prof. Dr. Ferit Okuyucu Bu araştırma azotlu gübrelemenin tabii çayırın yem verimi ve botanik kompozisyonu üzerindeki etkilerini ince lemek amacı ile 1989 yılında A.ü. Ziraat Fakültesi Araştır ma ve Uygulama Çiftliği' nin bitişiğindeki İkizce köyü çayı rı üzerinde yapılmıştır. Araştırmadan elde edilen sonuçlar aşağıdaki şekilde özetlenebilir» 1. 7.5 kg/da azotlu gübreleme tabii çayırın yaş ve kuru ot verimini 797.5 g/m2'den 1587.5 g/m2,ye çıkarmıştır. Metrekarede 790 g veya dönümde 790 kg'ı bulan bir artış güb relemeyi kuşkusuz ekonomik hale getirmektedir. 2. Değişik dozlardaki azot en büyük etkisini bakla gil yem bitkileri üzerinde göstermiştir. Baklagillerde güb releme ile % 272'yi bulan artış, buğdaygillerde % 202 ve diğer familya bitkilerinde de'^% 179'u bulmuştur. Bitki grup ları arasında daha belirgin kompozisyon değişikliklerinin uzun yıllar yapılacak gübrelemeden sonra ortaya çıkacağı kanısına varılmıştır. 3. Gübrelemenin buğdaygillerin ana sap uzunluğu üze rinde önemli bir etki yapmadığı anlaşılmıştır. 4. Gübreleme ile ana saptaki yaprak sayısında meyda na gelen değişikliklerin istatistik bakımından önemli olma sına rağmen üzerinde durulmayacak düzeyde olduğu kanısına varıldı.IV 5. Bayrak yaprağının eni ve boyu üzerinde de güb relemenin önemli bir etkisi olmadığı anlaşılmıştır. 6. Bitki boyu, ana saptaki yaprak sayısı, bayrak yaprağının eni ve boyu üzerinde gübrelemenin önemli bir et kisi olmadığına göre, gübreleme ile elde edilen verim artı şının buğdaygillerde daha çok kardeşlenme, baklagil ve di ğer familyalardan bitkilerde de daha fazla dallanma sure ti ile ortaya çıktığı kanısına varılmıştır. ANAHTAR KELİMELER : Doğal çayır, azotlu gübreleme, kuru ve yaş ot verimi, botanik kompozisyon, tar la ayrığı, ana sap uzunluğu, yaprak sa yısı, yaprak eni, yaprak boyu, bayrak yaprağı, anahtar bitki.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters Thesis THE EFFECTS OF VARIOUS AMOUNTS OF NITROGEN ON THE YIELD AND BOTANICAL COMPOSITION OF NATIVE MEADOW B. Selim IŞIK Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agronomy Supervisor: Prof. Dr. Ömer BAKIR 1990, Page:54 Jury: Prof. Dr. Ömer, BAKIR Prof. Dr. Ahmet Eraç Prof. Dr. Ferit Okuyucu This research work was conducted on the native meadow of ikizce Village near the Experimental Farm of University of Ankara, Faculty of Agriculture in 1989 to study the effects of nitrogen fertilization on the yield and botanical composition of the native meadow. The results of this experiment can be summarized as follows: 1. Nitrogen fertilization increased the amount of green forage production from 797.5 g/m2 to 1587.5 g/m2. 790 g/m2 or 790 kg/da green forage increase makes fertiliza tion of 7.5 kg/da of nitrogen undoubtedly economically feasible. 2. Nitrogen fertilization showed the greatest effect on the yield of leguminous forage plants. Yield increase in legumes reached 272 %, while it reached 202 % in grasses and 179 % in the the forage plants from the other families. However, it was conclued that, more prominent composition changes between plant groops will be obtained at the end of long years of fertilization.VI 3. It was understood that, there was no significant effects of nitrogen fertilization on the high of main stem of grasses. 4. It was concluded that the differences obtained by nitrogen fertilization on the leaf number of main stem was not important, although it was statistically significant. 5. It was understood that there was not a significant effect of nitrogen fertilization on the length and width of first leaf. 6. Since there were not significant effects of nitrogen fertilization on the plant hight, number of leaves on the main stem, lenght and width of the first leaf, the main reason of the high forage production obtained by fertilization is more tillering in grasses and more branching in legumes and the other f orbs. KEY WORDS: Native meadow, nitrogen fertilization, dry and green forage production, botanical composition, Quackgrass, hight of main stem, leaf number, length and width of leaves, first leaf, key plant.