Soya verimi ve bazı verim komponentleri üzerine hormonların etkisi
Effect of some growth regulators on soybean yield and some yield components
- Tez No: 13010
- Danışmanlar: PROF.DR. EMİN EKİZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
İÜ ÖZET Doktora Tezi SOYA VERİMİ VE BAZI VERİM KOMPONENTLERİ ÜZERİNE HORMONLARIN ETKİSİ Ali ÖZ TÜRK Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarla Bitkileri Anabilim Dalı Danışman: Prof.Dr. Emin. EKİZ 1990, Sayfa: 63 Jüri: Prof.Dr. Emin EKİZ Prof.Dr. Orhan ARSLAN Prof.Dr. Özer KOLSARICI Bu araştırma, 1987-1988 yıllarında Antalya Sera cılık Araştırma Enstitüsü tarlasında yürütülmüştür. Dene mede kullanılan çeşitler mitchell ve A-3127 dir. Büyüme düzenleyici maddelerden Giberellik asit G-,=20 ve Gp=40 ppm, Alar A1=1488 ve A2=2975 ppm, MTPA M1=200 ve M2=400 ppm, 2,4-D ise D-, =2 ve Dp=4 ppm dozlarında kullanılmış tır. Alar çiçeklenme başlangıcında^ diğerleri #50 çiçek- lenme devresinde uygulanmıştır. G1: Verimi #20.4, 1000 tane ağırlığını #4.2, protein miktarını #4.0 oranında azaltmış, bakla sayısına, bitki boyuna ve yağ miktarına etki etmemiştir. G2: Verimi #22.5, 1000 tane ağırlığını #4.7, protein miktarını #4.1 oranında azaltmış, bitki boyunu #7.4 arttırmış, bakla sayısına ve yağ miktarına etki et memiştir. M, : Bakla sayısını #19.7 oranında arttırmış,IV verime, bitki boyuna., 1000 tanje ağırlığına, protein ve yağ miktarına etki etmemiştir. M^: Bakla sayısını Ş£24. 3 -oranında arttırmış, bitki boyunu %1.1. 1000 tane ağırlığını #3.1 oranında azaltmış, verime, protein ve yağ oranına etki etmemiştir. A1: Verimi #11.9, bitki boyunu #10.6, 1000 tane ağırlığını #3.6 oranında azaltmış, bakla sayısına, prote in ve yağ oranına etki etmemiştir. A2: Verimi #11.,3, bitki boyunu #11.5, 1000 tane ağırlığını #4.7, protein miktarını #4.8 oranında azaltmış, bakla sayısına ve yağ miktarına etki etmemiştir. Dx: Verimi #12.7, 1000 tane ağırlığını #4.7, yağ miktarını #1.9 oranında azaltmış, bakla sayısına, bitki boyuna ve protein miktarına etki etmemiştir. D2: Verimi #16.2, 1000 tane ağırlığını #7.8 o- ranında azaltmış, bakla sayısını #20. boranında arttır mış, bitki boyuna, protein ve yağ miktarına etki etmemiş tir. ANAHTAR KELİMELER: Soya, mitchell, A-3127, Büyüme düzen leyici madde, GA3, Alar, MTPA, 2,4-D, Verim,.bitki boyu, bakla sayısı, 1000 tane ağırlığı, protein oranı, Yağ oranı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ph. D. Thesis EFFECT OF SOME GROWTH REGULATORS ON SOYBEAN YIELD AND SOME YIELD COMPONENTS Ali ÖZ TÜRK Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agronomy Supervisor: Prof. Dr. Emin EKÎZ 1990, Page: 63 Jury: Prof. Dr. Emin EKİZ Prof.Dr. Orhan ARSLAN Prof.Dr. özer KOLSARICI This Study was conducted in field of Greenhouses Research Institute of Antalya in 1987-1988. In this rese arch A-3127 and Mitchell soybean varietes were used. Gib- berellic acid Gn=20 and G2=40 ppm, Alar A-^1488 and A2= 2975 ppm, MTPA'Mj=2Q0 and M2=400 ppm, 2,4-D D2=2 and D2= 4 ppm were used for growth regulators. Alar sprayed at the begining. of flowers and of the others sprayed flowe ring times. 'G1: Yield (20. 4%), 100 seeds weight (4.2%), pro tein content (4.0%) decreased. Non effected to pod number, plant height and oil content. G2: Yield (22.5%), 100 seeds weight (4.7%), pro tein content (4.1%) decreased. Plant height (7.4%) incre ased*. Non effected to pod number and oil content. M,: Pod number (19.7%) increased, Hon effected to yield, plant height, 100 seeds weight, protein contentVI and oil content. M2: Plant height (1.7%), 100 seeds weight (3.1%) decreased. Pod number (24.3%) increased. Non effected to yield, protein content and oil content. A1:Yield (11.9%), plant height (10.6%), 100 se eds weight (5.6%) decreased. Non effected to pod number, protein content and oil content. A2: Yield (11.3%), plant height (11.5%), 100 seeds weight (4.7%) and protein content (4.8%) decreased. Non effected to pod number and oil content. D1: Yield (12.7%), 100 seeds weight (4.7%), oil content (1.9%) decreased. Non effected to pod number, plant height and protein content. D2: Yield (16.2%) and 100 seeds weight (7.8%) decreased. Pod number (20,4%) increased. Non effected to plant height, protein content and oil content. KEY WORDS: Soybean, Glycine max (L.) Merrill, Mitchell, A-3127, Growth regulators, GA3, Alar, MTPA, 2,4-D, Yield, Plant height, Pod number, Oil content, Protein content, 100 seeds weight.