Abiyotik etkilere karşı anadolu karaçamı doğal gençleştirme alanlarında organik menşeli gübrelerin gençliğin gelişimine etkileri
The effects of organic fertilizers on the development of youth in the natural regeration areas of anatolian black pine against to abiotic effects
  1. Tez No: 921794
  2. Yazar: SADIK TIĞLIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEZGİN AYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Farklı topoğrafya ve kilit konumu sayesinde kıta ekolojisine yakın ekosistem özellikleri gösteren Türkiye'de orman arazisinin yaklaşık olarak %20'si ağaçlandırmaya konu olabilecek alanlardır. Kızılçamdan (Pinus brutia Ten.) sonra ülkemiz ormancılığında ağaçlandırma çalışmalarında en çok kullanılan tür Anadolu karaçamı (Pinus nigra subsp. pallasiana (Lamb.) Holmboe)'dır.. Plastisitesi oldukça yüksek bir tür olan karaçam soğuk iklimlere uyum sağlayabildiği gibi kurak iklimlerde de neredeyse kızılçam kadar dayanıklılığı yüksek bir türdür. Ağaçlandırma çalışmaları oldukça zahmetli ve maliyetli çalışmalardır. Birde bu maliyetlerin üzerinde tamamlama giderleri büyük sorunlara yol açmaktadır. Bu nedenle kaliteli fidan kullanımı oldukça önemlidir. Kaliteli fidan üretimini desteklemek ve geliştirmek adına organik gübre kullanımı oldukça önemlidir. Hazırlanmış olan bu tez çalışmasında dört farklı organik gübre (Classfert Fit, Classfer Best Liquid, Compo Expert Besfoliar kelp sl ve Flash) iki farklı dozda [düşük (5; 15 ve 20 ml/10lt) ve yüksek (10; 20 ve 30 ml/10 lt)] uygulanmıştır. Çalışmada değişik organik gübrelerin farklı dozlarının doğal gençleştirme alanlarındaki gençlik fidecik boyunu, kök boğaz çapını ve fidan yaşama yüzdesine bağlı parametreler üzerine etkisinin ortaya konması amaçlanmıştır. Ayrıca, farklı gübre çeşit ve doz uygulanan fidelerden alınan iğne yaprak örneklerine ait makro ve mikro besin elementlerinin tespiti hedeflenmiştir. Çalışma sonucunda; Compo Expert uygulaması yüksek dozunun fidan boyu ve kök boğaz çapı değerleri üzerine kontrol işlemine göre daha yüksek değerler verdiği tespit edilmiştir. Compo Expert uygulaması yüksek dozunun boy ve çap gelişimde etkili olan azot (N) ve Potasyum (K) miktarı bakımından da en yüksek değer göstermiştir. Sonuçlar değerlendirildiğinde; organik gübre uygulanan fidanların kontrol grubuna göre fidan yaşama yüzdeleri üzerine pozitif etkileri arttırdığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Thanks to its diverse topography and strategic location, Turkey exhibits ecosystem characteristics similar to continental ecology, and approximately 20% of its forest land consists of areas that could be subject to afforestation. After Pinus brutia (Turkish red pine), Pinus nigra (black pine) is the second most commonly used species in afforestation efforts in Turkey. As a highly plastic species, black pine is not only well-adapted to cold climates but also exhibits durability nearly equal to that of red pine in arid conditions. Afforestation projects are labor-intensive and costly endeavors. Additionally, completion costs incurred beyond initial expenses can lead to significant challenges. Therefore, the use of high-quality seedlings is of critical importance. To support and enhance the production of quality seedlings, the use of organic fertilizers plays a significant role. In this thesis, four different organic fertilizers (Classfert Fit, Classfer Best Liquid, Compo Expert Besfoliar Kelp SL, and Flash) were applied at two different dosage levels—low (5; 15; and 20 ml/10 L) and high (10; 20; and 30 ml/10 L). The study aimed to investigate the effects of different treatments and dosages on seedling height, root collar diameter, and survival rates. Additionally, analyses were conducted to examine the impact of treatments and dosages on elemental accumulation. The results indicated that the high dosage of the Compo Expert application yielded higher values for seedling height and root collar diameter compared to the control group. Furthermore, the high dosage of Compo Expert produced the highest levels of nitrogen (N) and potassium (K), which are critical for growth in height and diameter. Overall, it was observed that most bio-organic fertilizers improved survival rates compared to the control treatment.