Barok Dönemindeki türler ve biçimlerin biçim bilgisi içindeki yeri ve biçim bilgisi dersinin gerekliliği
The Place of the genres and forms in the study of form in Barouque Era and then necessity of the form course
  1. Tez No: 130135
  2. Yazar: BARIŞ ERDAL
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SERMİN BİLEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
vıı ÖZET Araştırma Adı: Barok Dönemdeki Türler ve Biçimlerin Biçim Bilgisi İçindeki Yeri ve Biçim Bilgisi Dersinin Gerekliliği Araştırmacı Adı: Barış Erdal Bu araştırmada amaç, biçim bilgisi dersinin müzik öğretmenliği eğitiminde yeri ile ilgili bir takım saptamalarda bulunmak ve Barok Müzik döneminin tarihsel süreçteki önemine bağlı olarak tür ve biçimlerini belirlemektir. Çalışmada Barok Dönemde oluşan tür ve biçimlerin tarihsel gelişim süreçleriyle biçimsel yapılarının bir sentezi oluşturulmuştur. Bu anlamda Barok Dönem tür ve biçimleriyle ilgili bir kaynak özelliği göstereceği ve eğitime katkı sağlayacağı düşünülmüştür. Bu çalışmada literatür tarama ve nitel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Verilerin çözümlenmesinde ise betimsel analiz yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın sonunda Barok Dönem tür ve biçimleri belirlenmiş, günümüz müzik eğitimi bölümleri anabilim dalları ders programında biçim bilgisi dersinin gereken önem ve kapsamda uygulanmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Anahtar Kelimeler 1. Barok Dönem 2. Türler ve Biçimler 3. Müzik Eğitimi
Özet (Çeviri)
vıu ABSTRACT Name of the research:“The Place of The Genres and Forms in The Study of Form in Barouque Era and Then Necessity of The Form Course ”Name of the researcher: Barış Erdal The aim in this research is to determine the place of form course in the education of music teaching and to determine it's genres and forms with regard to the importance of the era of Barouque music in history. A synthesis of historical development process and formal structures of genres and forms which formed in Barouque Era. In this research, it has been thought to be a kind of sourse about the genres and forms of Baouque Era and to contribute edication. In this work literary research and qualitative research method has been used. In analyzing the data, method of descriptive analysis has been used. At the end of research, the genres and fomrs of Barouque Era is determined. We come to the conclusion that the form course is not applied with necesseary importance and scope in the slylabus of department of music teaching. Keywords 1. Barouque Era 2. Genres and Forms 3. Music Education