Polisin çalışma şartlarının hizmet verimliliğine etkisi
The Effect of working conditions of the police officer on the service efficiency
  1. Tez No: 130134
  2. Yazar: İSMAİL FERT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. COŞKUN SARAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Public Administration, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
ÖZET POLİSİN ÇALIŞMA ŞARTLARININ HİZMET VERİMLİLİĞİNE ETKİSİ Çalışmada polislerin çalışma şartları belirtilmiş ve çalışma şartlarının hizmet verimliliği üzerindeki etkileri bilimsel kurallara uygun bir biçimde incelenmiştir. Birinci bölümde; çalışma, hizmet, verimlilik kavramları incelenmiş, bu kavramlar polislik açısından değerlendirilmiştir. Diğer yandan, Türk Emniyet Teşkilatı, tarihçesi, kuruluş yapısı, yasalar yönünden polisin görev ve sorumlulukları, polisin toplum içindeki yeri ve önemi incelenmiştir. ikinci bölümde, verimlilik için çalışma şartlarının ergonomik olması gerektiği belirtilmiş, ergonominin tanımı ve polislik üzerinde uygulanabilirliği, çalışma saatleri ve sürelerinin ergonomik olarak değerlendirilmesi yapılmıştır. öte yandan, polisin diğer devlet memurlarından farklı olan yönlerine değinilmiş, bu şartlar değerlendirilirken emniyet yetkililerinin yaptıkları ve yapmış oldukları ergonomik düzenlemeler incelenmiştir. Bu bölümün sonunda, çalışma şartları ve dinlenme programları ergonomik olarak matematiksel verilerle açıklanmıştır. Üçüncü bölümde ise, çalışma şartlarının olumlu ve olumsuz etkileri ile bu konuda yapılan istatistikler belirtilmiştir. Ayrıca, çalışmanın uygulamaya yönelik somut sonuçlarının ortaya çıkarılabilmesi için İzmir Merkez Polisleri üzerinde bir alan çalışması yapılmıştır. Yapılan çalışma neticesinde, çalışma şartlarının oldukça zor olmasına rağmen polislerin özverili ve severek görev yaptıkları gözlenmiş, bu nedenle çalışma şartlarının yeniden incelenerek olumsuzlukların azaltılmasının veya giderilmesinin verimliliğe çok büyük etkisi olacağı tespit edilmiştir. VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE EFFECT OF WORKING CONDITIONS OF THE POLICE OFFICER ON THE SERVICE EFFICIENCY In the study the working conditions of police are defined and the effects of working conditions on the service efficiency are studied in line with the principles of science. In the first section, working, service, the concept of efficiency are and evaluated from the points of policeman ship. Furthermore, the history and structure of the Police Organization; the responsibility of the police officer and his importance and place in the society are all studied. In the second section, the working conditions are explained to be ergonomic for efficiency, and also the definition of ergonomics, its application on policeman ship, working hours and time tables are ergonomically discussed and evaluated. Besides, the points that differentiate the police officer from other civil servants are discussed; and while doing this, ergonomic reformation done by police authorities is studied. At the end of this section, working conditions and resting programs are ergonomically explained with mathematical data. In the third section, the positive and negative effects of working conditions are pointed out through statistical analysis done on this subject matter. Additionally, an area study was applied on Izmir Central Police Officers in order to find out concrete results of the study over its feasibility. As a result of this study, despite the fact that working conditions, Turkish National police officers' self-sacrificing and positive attitudes toward their jobs are noticed; that's why it is concluded that restudying the working conditions will be a great help diminish the disadvantages and even eliminate them from efficiency. VII