Ankara Haymana ilçesi Dikilitaş (Runkuş) köyü tarım işletmelerinin ekonomik analizi
Economic analysis of agricultural farms in Dikilitaş (Runkuş) village, Haymana country, Ankara
  1. Tez No: 13015
  2. Yazar: A.FİKRET KUTSAL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AHMET ERKUŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
ÖZET Doktora Tezi ANKARA HAYMANA İLÇESİ DİKİLİTAŞ (RUNKUŞ) KÖYÜ TARIM İŞLETMELERİNİN EKONOMİK ANALİZİ A.Fikret KUTSAL Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Ahmet ERKUŞ 1990, Sayfa Jüri : Prof.Dr. Ahmet ERKUŞ Prof.Dr. Ziya Gökalp MÜLAYİM Prof.Dr. Hüseyin ÖZGEN Bu çalışmada, araştırma yöresindeki tarım işletme lerinin ekonomik yapıları ortaya konulmuş ve yıllık üre tim faaliyetleri sonuçlarının ekonomik analizleri yapıl mış ve bu ekonomik analizlere dayalı olarak, mevcut şart larda işletmelerin çeşitli büyüklükleri için gelirlerini maksimum düzeye çıkaracak optimal işletme planları geliş tirilmiştir. Çalışmada kullanılan veriler, Haymana Dikilitaş kö yünde toplam 99 tarım işletmesinden anket yolu ile topla nan bilgiler ile, norm verilere dayanmaktadır. Çalışmada, tüm işletmeler büyüklüklerine göre dört gruba ayrılmış, her grup için birer ve ortalama için bir olmak üzere toplam beş model geliştirilmiştir. Bu model işletmelerin planlan masında doğrusal programlama metodu kullanılmıştır. Planlama ile elde edilen optimum ürün bileşimlerin den elde edilen sonuçlara göre, çeşitli işletme büyüklük gruplarında yeni veya ek yatırımlara gidilmeden, işletme lerin mevcut şartlarına göre, toplam brüt kârın % 2,00 - % 22,47 oranlarında artırılabileceğinin mümkün olduğu gö rülmüştür. ANAHTAR KELİMELER: Ekonomik analiz, optimal işletme organizasyonu, doğrusal programlama yöntemi, brüt kir.
Özet (Çeviri)
ii ABSTRACT Ph D Thesis ECONOMIC ANALYSIS OF AGRICULTURAL FARMS IN DÎKÎLÎTAŞ (RUNKUŞ) VILLAGE. HAYMANA COUNTY, ANKARA. A.Fikret KUTSAL Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agricultural Economics Supervisor: Prof.Dr. Ahmet ERKUŞ 1990, Page: Oury : Prof.Dr. Ahmet ERKUŞ Prof.Dr. Ziya Gökalp MÜLAYİM Prof.Dr. Hüseyin ÖZGEN İn this research study, optimum farm organizations were developed in order to maximize farm returns from their existing conditions in the farms in Dikilitaş village. These optimum farm organizations were based on the economic analysis ©f the farming activities in these farms. There are 99 farms in Dikilitaş village. The data and information used in this research study, for the purpose of this analysis, were collected from these farms by interview. A total of 99 farms interviewed were catagorized into four groups according to their farm size. A model farm was developed for each group. Linear Programming method was used to develop optimal farm organizations. The result of this research study shows that, gross profit of the farms could be raised up to 2,00 %- 22,47 % by execution of. a new crop pattern which obtained from new optimum farm organizations. KEY WORDS: Economic analysis, optimal farm plans, linear programming method, gross margin.