İlaç şirketlerinde pazarlama stratejileri ve kişisel satış temsilciliği yönteminin ilaç tanıtım satışı üzerine etkisi
Marketing strategies in pharmaceutical companies and effect of personal selling method on medicine promotion and selling
- Tez No: 130159
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜNEVVER MENDERES
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 307
Özet
ÖZET Göktaş, G., İlaç şirketlerinde pazarlama stratejileri ve satış temsilciliği yönteminin ilaç tanıtımı ve satışı üzerine etkisi, Dokuz Eylül Üniversitesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü, Hastane ve Sağlık Kuruluşları Yönetimi Yüksek Lisans Tezi, İzmir, 2003. Dünyada teknolojinin hızla gelişmesi, yeni hastalıkların teşhis edilmesi, yeni teşhis ve tedavi yöntemlerinin geliştirilmesi, yeni ilaçların üretilmesi ile birlikte sağlık sektörü hızla gelişmektedir. Bu gelişme ile birlikte, sağlık sektörünün ayrılmaz yapı taşlarından olan ilaç endüstrisinin önemi de artmaktadır. İlaç endüstrisinin artan önemi ise ilaç şirketlerine yansımakta, bu şirketler günün şartlarına uyum sağlayabilmek için hızla kabuk değiştirmektedirler. İlaç şirketleri, büyüyen rekabet ortamında, Ar-Ge faaliyetleri ve üretim aşamasında günün teknolojik koşullarının yakalanması için yaptıkları yatırımların yanı sıra, pazarlama ve satış teşkilatlarına da artan bir şekilde önem vermeye devam etmektedirler. Bu önem dahilinde, her türlü çağdaş pazarlama satış stratejisi kullanılmakta, ancak, tıbbi satışın doğası nedeniyle, kişisel satış teknikleri hala en önemli unsur olmaya devam etmektedir. Türkiye'de ve Dünya'da ilaç şirketlerinde pazarlama stratejileri ile ilgili çeşitli çalışmalar yürütülmüştür. Bu çalışmalar, ilaç şirketlerinde pazarlama stratejileri ve kişisel satışın önemini içermektedir. Bu çalışma, ilaç şirketlerinde pazarlama stratejileri ve kişisel satışın önemi ve ile ilgili yapılmış çalışmalar için tamamlayıcı bir unsur ve bundan sonra yapılacak çalışmalara referans olması amacı ile yapılmıştır. Bu çalışmada, ilaç şirketlerinin pazarlama uygulamaları arasında yer alan tıbbi mümessillik yöntemi ve tıbbi promosyonda etik kriter konusunda sorunları tespit etmek ve bu sorunların çözümüne yönelik önerileri ortaya koymak için; özel ve resmi kurumlarda çalışan doktor ve tıbbi mümessillerin görüşlerini almak üzere anket uygulanmış, anket sonuçlan değerlendirilmiş ve konuyla ilgili önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Göktaş G, Marketing strategies in Drug Companies, and introduction of introduction of method of sales representation and its effect on sales, Dokuz Eylül University, Social Sciences Institute, Master of Science Thesis on Management of Hospital and Health Institutions, İzmir,2003. Health sector has been developing rapidly together with raid development of technology in the world, diagnosis of new illnesses, improvement of new diagnosis and treatment methods, production of new drugs. Together with this development, drug industry, which is the indispensable basic section of health sector, has been gaining importance. The increasing importance of drug industry has reflected on drug companies and these companies have been rapidly modifying their structures in order to adapt today's conditions. Drug companies have been gradually paying attention not only investments that they made in order to catch today's technological conditions during Research and Development activities and production but also marketing and sales organizations. Within this approach of importance, all kind of contemporary marketing, sale strategy are used however due to the nature of medical sales, personal sales techniques are still reserving its important factor structure. Marketing strategies and related studies have been conducted in drug companies in the world and in Turkey. These studies include importance of marketing strategies and personal sales in drug companies. This study is prepared for the purpose of being complementary factor for the studies conducted with importance of marketing strategies and personal sales and being a reference for the studies to be conducted, beginning from now on. Within the scope of this study, survey has been applied for the purpose of gaining information about the views of doctors and medical representatives (agents), who are working in private and official institutions, in order to determine problems on ethic criteria problems in medical promotion and medical representation method, which are taking part among marketing applications of drug companies, and results of survey have been evaluated and propositions related to the subject have been offered. VI