Tersane yönetim ve yeni gemi inşasında lojistik fonksiyonları açısından karşılaştırmalı analiz
Lojistical functions in shipbuilding industry and shipyard management with analyze
  1. Tez No: 130166
  2. Yazar: AYHAN SALAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. A. GÜLDEM CERİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Denizcilik İşletmeleri Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 250
Özet
ÖZET Bu çalışmada tersanelerin yönetim ve yeni gemi inşasında lojistik fonksiyonlar açısından özellikle savaş gemilere ele alınarak karşılaştırmalı analizi yapılmaya çalışılmıştır. Yönetim ve lojistik fonksiyonları irdelenerek tersane yapıları ve dünyada yeni gemi inşa faaliyetleri ayrıntılı incelenmiştir. Lojistik fonksiyonlar malzeme tedarik, depolama, dağıtım, pazarlama, üretim programı başlıkları altında ortaya konulmuştur. Özellikle pazarlama faaliyetleri ve oluşacak trendleri öngörmenin tersane yönetimindeki önemi dramatiktir. Konunun incelenmesi sırasında kimi çok özel ticari bilgilere ulaşmada sıkıntılar yaşanmıştır. Kamuya ait tersanelerle özel sektör tersanelerinin lojistik fonksiyonlar açısından karşılaştırmalı analizi yapılarak ideal sisteme ulaşma amacı güdülmüştür. Bu çalışmada ayrıca detaylı olarak dünyada gemi inşa sanayi üzerinde durularak başarılı stratejik yönetim uygulamaları ve trend belirleyen ülkeler incelenmiştir. Araştırmanın önemi gemi inşa sanayiinde; tersane yönetimlerinin lojistik fonksiyonları açısından değerlendirilmesinin ışığında gelecekte özellikle Türkiye için yarattığı fırsat ve tehlikeleri ortaya koyarak ve Tersane yönetiminde toplam kalite yönetiminin uygulamalarını saptamaktır. Çalışmanın sonucunda ise Türkiye için uygulanması gereken stratejiler ortaya konmuştur. Lojistik Fonksiyonların uygulama başarısının Türk Tersanelerinin geleceğini doğrudan etkileyeceği saptanmıştır. -XIII-
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this thesis, comparison of shipyards is detailed in aspects of shipyard management and new shipbuilding (esp. Warships). Worldwide activities in shipbuilding and organizational structures of shipyards concerning management and logistics functions are deliberately examined. Logistical functions are presented in the titles of purchansing, packaging, storing, marketing and production scheduling. Importance of foreseeing marketing activities and trends to be occured in the future is very dramatic in shipyard management. During examination of the subject, many problems has been confronted to reach some confidental commercial information. It was intended to reach ideal system by comparing logistical functions of goverment-owned and private shipyards. Countries which have successful strategic management practices and improve trends in the world are also examined in this study. Importance of the thesis is to determine Total Quality Management practices in shipyard management and identify opportunities and threats that appear while shipyards in shipbuilding industry apply logistical funtions At the conclusion of the study, strategies which should be applied are put forward. Success in logistical functions will directly affect the future of Turkish shipyards. -XIV-