Fahreddin Razi tefsirinde Kadı Abdülcebbar'a cevap
Reply of Fahraddin Al Razı in his commentary to Kadı Abdulcabbar
  1. Tez No: 130235
  2. Yazar: MUSTAFA HOCAOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ SAYI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
ÖZET Çalışmamız üç bölümden oluşmaktadır. Birinci Bölüm'de Razi ve Kadi'nin usulü hamseyle ilgili konulara (Kelam) yaklaşımlarına ve farklılıklarına yer verdik. İkinci Bölüm'de söz konusu alimlerin nübüvvet konusundaki görüşlerine değindik. Üçüncü Bölüm'de ise her iki alimin tefsir ve fıkıh ile ilgili çeşitli konularda mutabık oldukları ve ihtilaf ettikleri hususları gösterdik. Buna ilaveten hüküm istinbatı açısında haberi vahide yaklaşımlarını da bu bölümde inceledik. Konumuz olan alimler naslara mezheb anlayışları doğrultusunda yaklaştıkları görülmektedir. VIII
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Our study consists of three chapters. In the first chapter, we dealt with the theological approaches of al Razi and al Qadi. In the second one, we analyzied their views about the prophecy/nubuwwah. In the third chapter, we studied the points which they, both disagreed and agreed,in the subjects such as tafsir, fiqh and hadith etc. It ends with conclusion. IX