Kamu kuruluşlarında yöneticilerin iş doyumu üzerine bir araştırma (İzmir Emniyet Teşkilatı örneği)
Research on the work satisfaction of the public administration (Police institutions sample for the police organization)
- Tez No: 130234
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEVDA DEMİRBİLEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 210
Özet
ÖZET İnsan yaşamının önemli bir parçası olan iş yaşamı süre olarak, gündüz yaşamının büyük bir kısmını oluşturmaktadır. Özellikle Emniyet Teşkilatı gibi çok geniş bir yelpazede ve yılın 365 günü 24 saat hizmet veren örgütlerde iş yerinde geçen süre çok daha fazladır. Bu nedenle, iş görenin işinden hissettiği doyum oranı yaşamını büyük ölçüde etkilemekte, işinden aldığı haz ve bunun yaşamı üzerindeki olumlu etkisi aşamalı olarak, onun ruhsal sağlığı yanında, bedensel sağlığı üzerinde de olumlu etkisini göstermekte, aile yaşamında mutluluk ve örgüttede verimliliği sağlamaktadır. İş görenin işinden doyum sağlayamaması ise, bireysel açıdan, kalp rahatsızlığı, ülser gibi hastalıkların yanında, psikolojik doyumsuzluk, kişilik bozuklukları, gerilim ve strese neden olabilmekte, örgüt açısından ise işi yavaşlatma, işe devamsızlık, işten ayrılma, çalışanlar arasında uyumsuzluk, disiplin kurallarına uymama gibi nedenlerden dolayı örgütte verimliliğin düşmesine neden olabilmektedir. Bu çalışmanın amacı, hızla gelişen ve değişen dünyada Türk Emniyet Teşkilatının yönetim kadrosunu oluşturan personelin iş doyumlarını araştırmak ve doyumsuzluk nedenlerinin tespit edilerek çözüm önerilerinin sunulmasıdır. Çalışmamızın birinci bölümde iş doyumu kavramı ve bu kavramı etkileyen faktörler ile iş tatminsizliği ve tatminsizliğin olumsuz sonuçları incelenmiştir. İkinci bölümde kamu örgütleri, kamu personeli ve Türk Emniyet Teşkilatı ile bazı Devletlerin Emniyet Teşkilatları hakkında genel bilgi verilmiştir. Üçüncü bölümde ise İzmir Emniyet Teşkilatında iş doyumuna ilişkin olarak yapılan araştırma bulguları değerlendirilmiş ve çözüm önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Working life constitutes an important part of the human life, and takes more than half of the daytime life, by duration. Especially in some organizations, as police departments, which serve full time of the year and day, the time passing in the office is too much. The level of satisfaction of a worker, therefore, fully affects his life; his satisfaction and it's positive affect on his life, in turn, positively affects his physical as well as his mental health, provide happiness in a family and productivity in organisation. The dissatisfaction of a worker causes by an individual! aspect, not only illness as heart disease, ulser but also psychological and personality disease, stress; by the aspect of organisation, it decreases the productivity in organisation for the reasons such as slow-downs in work, leaving the job, discard among workers, disobeying the discipline rules. The aim of this study is in the world improving and changing fast, to search the work satisfaction of the personel and the causes of the dissatisfaction of the Turkish Police Department and present solution suggestions. The first part of study is concerned with concept of satisfaction performance and factors which affects that concept, at the same time dissatisfaction performance and negative results of these. In the second part of the study, a general information is given concerned with public organizations, public employees, and Turk Police Department and the police departments of the other countries. The third part is about the evaluation of research findings related to measure satisfaction performance in İzmir Police Department and the solution suggestions. VI