Bacillus thuringiensis var. israelensisin mus musculus karaciğer dokusuna etkisinin histolojik olarak araştırılması
Investigation of the histologic influence of bacillus thuringiensis var.israelensis on the liver tissue of mus musculus
  1. Tez No: 13025
  2. Yazar: SUNA BOZKURT
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SEVİNÇ KAROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Zooloji, Zoology
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 28
Özet
11 ÖZET Yüksek Lisans Tezi BACILLUS THURINGIWSIS VAR. ISRAELENSIS* İN MJS MJSCÜLUS KARACtîffiR DOKUSUNA ETKİSİNİN HİSTOLOJİK OLARAK ARAŞTIRILMASI Suna BOZKURT Ankara üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Biyoloji Anabil im Dalı Danışman : Prof.Dr. Sevinç KAROL 1990, Sayfa: 28 Jüri: Prof.Dr. Sevinç KAROL Prof.Dr. Cevat AYVALI Prof.Dr. Ayşe BOŞGEU4EZ Bu çalışmada Mus musculus karaciğer dokusunda B.thuringien- sis var Israelensis'in histolojik yönden etkisi araştırılmıştır. Bakteriler farelere subkutan, intraperitoneal, oral, perkutan, irihalasyon, intravenöz ve göz irritasyonu olmak üzere yedi değişik yoldan verilmiştir. Her bir inokulasyonda yaklaşık mililitrede 2xl08 bakteri kullanılmıştır. Kontrol gruplarına ise yine aynı şekilde distile su verilmiştir. Erkek ve dişi fareler bakteri veril dikten bir ay ve üç ay sonra kesilerek karaciğer dokuları alınıp, histolojik preparasyon işlemlerinden sonra daimi preparatlar haline getirilmiş ve ışık mikroskobunda incelenmiştir. Kontrol grubu fare lerle karşılaştırmalı olarak incelenen karaciğer dokularında her hangi bir histopatolojik durum gözlenmemiştir. ANAHTAR KELİMELER : Bacillus thuringiensis var. israelensis, Mas musculus, Karaciğer, Histolojik etki.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Masters Thesis INVESTIGATION OF THE HISTOLOGIC INFLUENCE OF BACILLUS WURINGIENSIS VAR. ISRAELWSIS ON THE LIVER TISSUE OF MIS MUSCUWS Suna BOZEURT Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Biology Supervisor : Prof.Dr. Sevinç KAROL 1990, Page; 28 Jury : Prof.Dr. Sevinç KAROL Prof.Dr. Cevat AYVALI Prof.Dr. Ayşe BOŞGELMEZ In this study, the histological influence of B.thuringiensis var. Israelensls on liver tissue of Mas musculus was investigated. Bacteria were inoculated to mice in seven ways being as subcutane ous, percutaneous, intraperitoneal, oral, inhalation, intravenous, and eye irritation. In each inoculation, approximately 2xl08 per/ml of bacteria were used. Water was given to the control groups in the same ways. Hale and female mice were dissected after one or three months of the treatments and their liver removed and, after routine histological preparations, were examined under the light microscope. Not any histopatological difference was observed in liver tissues of treated animals when they were compared with the tissues of control specimen. KEY WORDS ; Bacillus thuringiensis var. Israelensis, Mas musculus, Liver, histological influence.