Yargı harçları
Judicial fees
- Tez No: 130281
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF KARAKOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 224
Özet
Devlet, kamu hizmetlerini yerine getirebilmek için gelire ihtiyaç duymaktadır. Bu gelirin elde edilmesindeki en önemli araç da vergilerdir. Ancak kamu ihtiyaçlarının önemli orandaki artışı, vergi gelirlerini yetersiz kılmaktadır. Bu bağlamda, devletin vergiler yanında yeni gelir kaynaklarına başvurması kaçınılmaz olmaktadır. Kamu hizmetlerinden yararlananları bedele ortak etme düşüncesi, bu yeni gelir kaynağı arayışının sonucu olarak ortaya çıkmıştır. Dolayısıyla, harçlar, kamu hizmetlerinden yararlanma karşılığı alman gelir kaynağını oluşturmaktadır. Gelir kaynağı olması sebebiyle, harç konuları da çeşitlilik göstermektedir. Mahkeme, icra ve iflâs, tapu, noter ve konsolosluk işlemleri bunlardan bazılarını oluşturmaktadır. Bu bağlamda inceleme konumuz olan“Yargı Harçları”da bu harç konularından biridir. Yargı hizmetlerinden yararlanma karşılığında alman paralar yargı harçları olarak ifade edilmektedir. Dolayısıyla, yargı harçlarının konusunu yargı hizmetleri oluşturmaktadır. İnceleme konusu olarak“Yargı Harçiarı”nın seçilmesinde, konunun teorik esaslarını ortaya koyan müstakil bir çalışmanın yapılmamış olması önemli rol oynamıştır. Bunun yanında harç uygulamasında birliğin sağlanmasına da hizmet edilmesi amaçlanmıştır. Bu çalışmada yargı hizmetlerinden alınan harçlar incelenecektir. İnceleme giriş, üç bölüm ve sonuçtan oluşmaktadır. Birinci bölümde, kamu geliri olarak harçlar incelenecektir. İkinci bölümde, yargı harçlarının konusu mahkeme harçları ve icra-iflâs harçları olarak iki ana başlık altında incelenmektedir. Üçüncü bölümde ise, yargı harçlarında yükümlülük ve sorumluluk, yargı harçlarının matrahı, yargı harçlarından istisna ve muafiyet ile yargı harçlarının ödenmesi ele alınmaktadır. İnceleme, yargı kararları ile zenginleştirilmeye çalışılmıştır. Konuya ilişkin yargı kararlarının özetlerine de yer verilmiştir. Elde edilen sonuçları ve bazı önerileri içeren“Sonuç”bölümü ile çalışma tamamlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Government needs income to implement public services. The most important means of earning income is tax. However the increase of the public needs on a large scale causes insuffiency of tax. Because of this the government needs sources of income with tax. The view of inserting the people, profits from the public services to this substitute occures the result of searching new source of income. In other words the source of income which is taken because of profiting public services. The subjects of the fees have many sorts because of being source of income. The activities of courts, titledeeds, consulate and notary public, are some of these subjects. So the subject of the research, judicial fees, is one of these subjects. The money which is taken because of profiting judicial services is expressed judicial fees. Because of this, the subject of judicial fees is composed of judicial services. The reason of choosing judicial fees as a resaerch subject is defiency of a study about this. In the other hand, it is aimed to provide unity in the practise of fees. The fees taken for judicial services will be observed in this study. The research is formed by introduction, three parts and conclusion. In the first part the fees will be observed as being public income. In the second part the subject of the judicial fees is being observed at two main titles as the fees of courts and the fees of execution and bankrupt In the thirth part the liability and obligation at judicial fees, the base of judicial fees and paying the judicial fees is being observed in the third part. In the other hand, the element of the judicial fees is being observed. The resaerch is being unriched by verdicts. There are many abstracts of the verdicts about the research in this study. THe resaerch is completed with the conclusion part including the result obtained and some suggestions.