Avrupa Birliği'nde yabancı mahkeme kararlarının tanınması ve tenfizi
The Recognition and enforcement of foreign judgments within the European Union
  1. Tez No: 130280
  2. Yazar: BAHAR CEYDA SÜRAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN PEKCANITEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 210
Özet
ÖZET Uluslararası ilişkiler ve ticaret mahkeme kararlarının verildikleri ülke dışında da etkili olmalarını zorunlu kılar. Bu nedenle, Avrupa Topluluğu'na üye devletler de, 1968' de tanıma ve tenfiz usulünü ve şartlarını basitleştiren ve yeknesak bir düzenleme getiren“Hukuki ve Ticari Konularda Yargı Yetkisi ve Yargı Kararlarının Tenfizine İlişkin Konvansiyon”u (Brüksel Konvansiyonu) kabul etmişlerdir. Daha sonra, bu konuda daha serbest düzenlemeler getirmeyi ve uygulamada meydana çıkan tartışmaları da açıklığa kavuşturmayı amaçlayan 44/2001 nolu ve 22 Aralık 2000 tarihli“Hukuki ve Ticari Konularda Yargı Yetkisi ve Yargı Kararlarının Tanıma ve Tenfizine İlişkin Tüzük”kabul edilmiştir. Çalışmamızın birinci bölümünde, tanıma ve tenfiz konusu hakkında kısa açıklamalara yer verilmiştir. İkinci bölümde, Avrupa Birliği'nde tanıma ve tenfiz konusunu düzenleyen kaynakların, Brüksel Konvansiyonu ve 2001/44 nolu Tüzük' ün, hazırlık çalışmaları, amacı, yorumu, kapsamı, uygulama alanı ve Topluluk hukuku içindeki yerlerine ilişkin açıklamalara yer verilmiştir. Ayrıca, Brüksel Konvansiyonu'nun etkilerinin Topluluk üyesi olmayan üçüncü ülkelere de genişlemesini sağlayan“Hukuki ve Ticari Konularda Yargı Yetkisi ve Yargı Kararlarının Tenfizine İlişkin Lugano Konvansiyonu”un hazırlık çalışmaları, amacı, yorumu, kapsamı ve uygulama alanı hakkında açıklamalar da yapılmıştır. Üçüncü bölümde de, Tüzük' ün mahkeme kararlarının ve resmi senet ve mahkeme içi sulhlerin tanıma ve tenfizine ilişkin 32-58. maddeleri hakkında ayrıntılı açıklamalar yapılmıştır. Bu arada, Tüzük hükümleri ile Brüksel ve Lugano Konvansiyonu hükümleri arasındaki benzerlik ve farklılıklara ve Adalet Divanı'nın Brüksel Konvansiyonu uygulaması ile ilgili verdiği kararlara da yer verilmiştir. Çalışmamız, gerek Avrupa Birliği'ne üye olma sürecinde tanıma ve tenfiz alanında yapılabilecek uyumlaştırma faaliyetlerine, gerekse üye olmamız halinde uygulamaya ışık tutmak amacını taşımaktadır. vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT International relations and trade necesitate that the court judgments have effects beyond the territories of the country at which they were given. Thus, the member states of the European Community, accepted“The Convention on Jurisdiction and the Enforcement of Judgments in Civil and Commercial Matters”(Brussels Convention) which facilitates the recognition and enforcement procedure and prescribes uniform rules in 1968. Eventually,“Council Regulation No. 44/2001 of 22 December 2000 on Jurisdiction and the Recognition and Enforcement of Judgments in Civil and Commercial Matters”which aim to provide for more liberal rules and resolve the disputes that had arisen during the application of the Brussels Convention is accepted. In the first chapter of our study, the recognition and enforcement is generally explained. In the second chapter, explanations on the preparation, purpose, interpretation, scope of the sources which regulate recognition and enforcement, i.e. Brussels Convention and Regulation No. 44/2001, and their value within the European Community law may be found. Additionally, there are explanations on the preparation, purpose, interpretation and scope of“The Lugano Convention on Jurisdiction and the Enforcement of Judgments in Civil and Commercial Matters”which provide that the provisions of the Brussels Convention are expanded to the third non-member countries. In the third chapter, Articles 32-58 of the Regulation which prescribe the recognition and enforcement of foreign judgments, authentic instruments and court settlements is explained in detail. Here, the similarities and differences between the provisions of the Regulation and the Brussels and Lugano Conventions and the decisions of the European Court of Justice regarding the application of the Brussels Convention are mentioned. Our study aims to be of use both to the harmonization activities relating to recognition and enforcement of foreign judgments while Turkey ism. candidate-member of the European Union and to the application in the çjşse that she becomes a full member.