Süreçlerle yönetim sistemi ve küçük orta ölçekli bir işletmede uygulanması
Process management system and implementations on a small or a middle scale companie
- Tez No: 130282
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEVKİNAZ GÜMÜŞOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Endüstri İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 259
Özet
ÖZET Giderek küreselleşen ve rekabetin her alanda çok yoğun olduğu dünyamızda, müşteri memnuniyetini sağlamanın ve sadık müşteriler yaratmanın önemi herkesçe bilinmektedir. Müşteriye sunulan her mal veya hizmet bir sürecin çıktısı olduğuna göre, bu ürün veya hizmeti müşteri istek ve beklentilerine uygun ve firma için en az maliyetle üretmek için, süreci ayrıntılarıyla inceleyerek, müşteri memnuniyeti bakış açısıyla ele almak gerekmektedir. Günümüzde firmaların pazar değerini belirleyen etmenler değişime uğramıştır. Artık aktif büyüklüğü, sermaye yapısı, cirosu ile dikkat çekmeyen firmalar, pazarda olağanüstü başarılar elde edebilmektedir. Elle tutulamayan bir faktör olan ve entelektüel kapital olarak adlandırılan bu yeni sermayenin önemli bileşenlerinden biri de süreçlerdir. Hayatta kalmak ve rekabette başarılı olmak isteyen firmalar süreçlerinin yönetimine gereken önemi vermeli, buna göre yeniden yapılanmanın yollarını aramalıdır. Bu çalışmada şirketlerin kalıcı olmak için uygulamaları gereken süreç yönetimi sisteminin yapı taşları, uygulama aşamaları, sağladığı avantajlar ve başarılı uygulama örnekleri genel olarak ele alınmıştır. Çalışmanın ana amacı Süreç Yönetim Sisteminin tanımlamak, bu sistemi kendi bünyesine uygulayarak kalıcılık sağlamayı düşünen ileri görüşlü şirketlere yol gösterici olmaktır. Bu amaçla öncelikle Süreç Yönetimi sistemi tanımlanarak, Yönetim Teorileri ile olan paralelliği ve tarihçesi ele alınmıştır. Daha sonra Süreç Yönetimine geçiş aşamaları, Süreç Yönetimi sistemini yeni kuracak işletmeler için modellenerek, açıklanmıştır. Bu sistematiğin 250 kişiden az çalışanıyla KOBİ ölçeğinde değerlendirilen MAKO, KORDSA ve ASELSAN şirketlerinin örnek fabrikalarındaki uygulamaları tanımlanarak, hazırlanan modelin başarılı uygulamaları aktarılmıştır. Geliştirilen model çerçevesinde uluslararası uygulamalar ele alınmış ve paralelliklerle yurtdışı başarılı Süreç Yönetimi Sistemlerinin detayları incelenmiştir. Bu modelin ülkemiz işletmeleri için uygulanma gerekliliği bu bakış açısı altında ele alınmıştır. V
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The vital importance of satisfying customer needs and creating devoted customers is well known on our global world where the competition is mostly terminating. Since every product or service is an outcome of a process, the process has to be examined in detail with the customer's point of view in order to produce the product or service conforming to customer needs with the least cost possible. The factors those designate the market shares of the companies have altered a lot by today. From now on, companies without significant capital structures and endorsements are able to sign serious achievements. Processes are one of the important components of this new capital named as intellectual capital, which is abstract. The companies, which are willing to survive, must pay necessary attention to the management of their processes and find a way to re-organize accordingly. In this study, the building stones of process management system that has to be implemented by companies willing to be permanent, implementation steps, advantages and successful application examples are handled. The main purpose of this study is to define the Process Management System and to guide the companies, which are determined to be permanent by applying the system to their own structures. By this purpose, Process Management System is defined and its parallelism with Management Theories with the historical progress has been dealt with. Afterwards, the transfer stages to the Process Management have been explained with models, for the candidate companies. The applications of this system in sample production facilities of MAKO, KORDSA and ASELSAN companies, which are classified as KOBİ's (Small and Middle Scale Companies), have been defined and successful implementations have been presented. International implementations have been handled and details of the abroad Process Management Systems have been examined. The implementation necessity of this model for our inland companies has been taken into consideration with this point of view. VI