Stratejik planlama finansal performans ilişkisi ve dört -beş yıldızlı otel işletmeleri uygulaması
The Relationship between strategic palnning and financial performnace and four-five star hotel establishments application
  1. Tez No: 130286
  2. Yazar: İZZET KILINÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZKAN TÜTÜNCÜ, DOÇ. DR. FEVZİ OKUMUŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 210
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı; Türkiye'deki dört ve beş yıldızlı otel işletmelerinde işletme düzeyinde staretjik planlama -finansal performans ilişkisini araştırmaktır. Bu amaçla öncelikle ülkemizdeki dört ve beş yıldızlı otel işletmelerinin durumu çalışmaya zemin hazırlamak için incelenmiştir. Daha sonra stratejik planlama, finansal performans kavramları irdelenerek bu iki kavram arasındaki ilişki ve bu ilişkiyi etkileyen faktörler literatür araştırmasına dayalı olarak belirlenmiştir. Bu bölümde ayrıca otel işletmeleri ile ilgili olarak bu konuda yapılan çalışmalar da incelenmiştir. Böylellikle çalışmanın kavramsal boyutu oluşturulmuş ve araştırma bu kavramsal boyut üzerinden şekillendirilmiştir. Araştırma yöntemi olarak survey (benzer denekler örneklemesi) belirlenmiştir. Araştırma evereni en az iki yıldır faaliyette olan dört ve beş yıldızlı otel işletmelerinde (her işletmedem bir yönetici olmak şartıyla) çalışan üst düzey yöneticiler olarak belirlenmiştir. Çalışmada veri toplama tekniği olarak anket tekniğinin kullanılmasına karar verilmiştir. Hazırlanan anket formunun ön uygulaması (pilot) İzmir ve Kuşadası'nda yapılmış, ön uygulama ile elde edilen verilerin geçerlilik ve güvenilirlik testlerinin olumlu çıkması üzerine asıl uygulama gerçekleştirilmiştir. Elde edilen veriler bilgisayar programı yardımıyla betimleyici ve keşfe yönelik istatistik teknikleri kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda ülkemizdeki dört ve beş yıldızlı otel işletmelerinde işletme düzeyinde stratejik planlama çalışmalarının yapıldığı, bu çalışmaların sürelerinin çoğunlukla bir yılla sınırlandırıldığı ve bu sınırlandırma nedeni ile ülkemizdeki dört ve beş yıldızlı otel işletmelerinde startejik palanlar ile bu işletmelerin finansal performanslan arasında ilişki olmadığı anlaşılmıştır. Bununla birlikte bu işletmelerinin yöneticilerinin stratejik planlama konusunda olumlu düşündükleri ve stratejik planlama çalışmalarının finansal performansı olumlu etkileyeceği fikrine sahip olduktan belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The aim of this research is to search for the relationship between strategic planning and financial performance at four and five star hotels in Turkey. With this purpose, first of all the situation of four and five star hotels in our country has been studied in order to prepare a basis for this research. After a through an investigation of concepts of strategic planning and financial performance, the relationship between these two concepts and the factors which were affecting this relationship were determined related to the literature review. In addition, the studies, which were conducted in hotels on this field, were scrutinised in this section. Thus, the conceptual dimension of the research was constituted and research was formed on this conceptual dimension. As the method of research survey has been chosen. The universe of the research is the managers in the upper positions who have been working for four and five star hotels, which have been active for at least two years (on the condition that there will be a manager from each organisation). It has been decided to be used a questionnaire as the technique of data collection. The pilot test of the questionnaire has been carried out in İzmir and Kuşadası and since that validity and reliability test which have been done on this data have given positive results, the main application has been realised. The data collected has been analysed using descriptive and exploratory statistical techniques. As a result of the research, it has been understood that strategic planning has been prepared at four and five star hotels in our country and that the duration of this planning is usually limited with one year and the there is no relationship between the strategic plans and financial performances of the four and five star hotels in our country. However, it has been determined that the points of view of these managers in these organisations to strategic planning are positive and they have the opinion that strategic planning will affect financial performance positively. w