İşletmenin piyasa değerinin oluşumunda entelektüel sermayenin rolü üzerine analitik bir yaklaşım
An Analytical approach to the role of intellectual capital in the market valuation of the business firm
- Tez No: 130287
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖCAL USTA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 254
Özet
ÖZET Son yıllarda dünya çapında, özellikle gelişmiş ülkelerde rastlanan genel bir eğilim, işletmelerin piyasa değeri ile defter değeri arasındaki farkın büyük boyutlara ulaşmasıdır. Defter değerinde yer alan maddi ve fînansal varlıkların işletmenin gerçek değerini yansıtmakta genellikle yetersiz olduğu görülmektedir. Piyasa değeri ile defter değeri arasındaki sözkonusu farkın nedeni olarak entelektüel sermaye gösterilmektedir. Entelektüel sermaye bir işletmenin gizli hazinesi, görünmeyen kaynağı ve potansiyel gücüdür. Entelektüel sermayenin işletmenin rekabet gücüne, performansına, karlılığına ve başarısına Önemli katkıları vardır. Rekabetin son derece arttığı yeni ekonomik sistemde, işletmeler hayatta kalmak ve ilerleyebilmek için bu gizli kaynağı çok iyi değerlendirmelidir. Entelektüel sermayenin önemi kabul edilmekle beraber, ölçülmesi ve değerlemesi büyük güçlükler arz etmektedir. Bu sorunu çözmeye yönelik çeşitli modeller ortaya konulmuştur. Bununla beraber, henüz üzerinde görüş birliğine varılan bir yaklaşım yoktur. Entelektüel sermaye oldukça yeni bir kavram olduğu için konuyla ilgili çalışmalar başlangıç aşamasındadır. Bu çalışmanın amacı, entelektüel sermaye kavramıyla ilgili bilgi birikimine bir katkı sağlamak ve özel olarak da işletmenin piyasa değeri içinde entelektüel sermayenin rolünü ve önemini araştırmaktır. Çalışmada önce entelektüel sermaye ve işletmenin piyasa değeriyle ilgili kuramsal bilgilere yer verildikten sonra entelektüel sermayenin ölçümü, yönetimi ve işletmeye çeşitli katkıları üzerinde durulmuş ve son olarak da IMKB'de hisse senetleri işlem gören işletmelerle bir uygulama yapılmıştır. Araştırma sonucu elde edilen bulgulara göre, entelektüel varlıklardan bazıları ile işletmenin piyasa değeri arasında olumlu yönde bir ilişki bulunmaktadır. vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Recently a general trend is observed worldwide, especially in the developed countries, that the gap between the market value and book value of the companies is quite large. It can be seen that, tangible and financial assets are inadequate to express the real value of the company. The explanatory factor of the difference between the market and book value is claimed to be intellectual capital. Intellectual capital is the hidden treasure, invisible resource and potential power of a company. Intellectual capital contributes significantly to the competitive advantage, performance, profitability and success of the company. Since competition is very intense in the new aconomic order, companies must make good use of this hidden resource in order to survive and advance. As the importance of intellectual capital is well admitted, its measurement and valuation continue to pose great difficulties. There are miscallenous models offered to solve this problem. However, there is no agreed upon approach by everyone yet Since intellectual capital is a rather new concept, studies are at the beginning stage. The goal of this study is to contribute to the stock of knowledge concerning intellectual capital and specifically to find out the role and significance of intellectual capital in the market value of the companies. In the study, after intellectual capital and market value concepts are introduced, measurement and management of intellectual capital is explained along with the benefits of it to the business firms. Finally, an applied research is established with the quoted firms in the Istanbul Stock Exchange. The findings of the research suggest that there is a positive relationship between some of the intellectual assets and the market value of the companies.