Küreselleşme sürecinde Türk otomotiv endüstrisinin rekabet gücü analizi ve marka yaratma stratejisi
In Globalisation process, competition strategies of Turkish automotive industry and branding
  1. Tez No: 130290
  2. Yazar: HÜSEYİN ERSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖCAL USTA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 343
Özet
ÖZET Küreselleşme süreci dünyadaki son ekonomik dönemin en önemli olgularından birisini oluşturmaktadır. Ekonomik olduğu kadar sosyal yaşamı da tümden etkileyen ve büyük değişikliklere neden olan küreselleşme süreci tüm ulusları olumlu ve olumsuz yönde etkileyerek hem gelişmesini hem de genişlemesini sürdürmektedir. Küreselleşme olgusu, marka'nın önemini artırmış ve markalar ulusal gururun sembolleri haline gelmiştir. Otomotiv endüstrisi de markaların yoğun rekabetine sahne olan endüstrilerin başında gelmektedir. Otomotiv endüstrisi birim fiyatı yüksek, kütle üretimi ve satışının gerçekleştiği bir pazar olması dolayısıyla en önemli endüstrilerin başında gelmektedir. Emek yoğun bir endüstri dalı ve yüksek miktarda katma değer yaratmasının yanında, yoğun teknolojik araştırmalar gerektirmesi nedeni ile stratejik sektör olma konumunu korumaktadır. Bu nedenlerden dolayı, otomotiv endüstrisinde markanın önemi her geçen gün artmaktadır. Çalışmanın birinci bölümünde küreselleşme süreci, küreselleşme olgusuna yaklaşımlar ve ekonomik birlikler, uluslararası düzeyde, ulusal düzeyde ve mikro düzeyde küreselleşme uygulamaları incelenmiştir. İkinci bölümde rekabet gücünü etkileyen etmenler ve marka yaratma konuları incelenmiştir. Üçüncü ve dördüncü bölümde dünya otomotiv endüstrisi ve yapısal olarak Türk otomotiv endüstrisinin rekabet gücü analiz edilmiş ve Türk otomotiv firmalarının marka geliştirilmesinin önemi üzerine bir model geliştirilmiştir. Geliştirilen modelden yola çıkılarak markanın tüketici davranışlanndaki etkileri araştırılmış ve analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Globalisation has become one of the most important process in the last two decades. It affects all stages of our daily life, and causes drastic changes in the world. Trademarks and brand names have been more valuable symbols, values, morals, key term for competition and natioanal honors for nations. Automotive industry is one of the industries having severe competition in the globalisation era. Automotive industry is one of the key and strategic industries because of its contribution to the technological developments and its high sales volume, higher unit price and large number of workers employed. Not only in the world automotive industry, but also in Turkish automotive industry, the effect of brand names on customers decision is getting more desicive then ever. That is why, the importance of brand names and value chains are increasing day by day. in this study, It has been studied globalisation process, economic integrations, European Union, World Trade Organisation, national approaches to the globalisation process, application of globalisation in all three levels (International, national and micro levels). In chapter two, It has been studied competition and competition strategies of nations. It has been also studied branding and definition of branding, creating value chains. Also, It has been studied the competition power of Turkish automotive industry, branding strategies for Turkish automotive firms, in chapter four, It has been conducted a survey about the competition power and the effect of branding and brand names on customer decisions. VI