Aydınoğulları Beyliği'nde ilmi hayat
Scientific life in the Emirate of Aydınoğulları
- Tez No: 130298
- Danışmanlar: PROF. DR. RIZA SAVAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
ÖZET Aydınoğulları Beyliği, Beylikler Dönemi'nde Anadolu'da kurulmuş bir beyliktir. Beyliğin kurucusu, Aydınoğlu Mehmed Bey'dir. Mehmed Bey, bu beyliği o dönemde ortaya çıkan siyasî karışıklıklardan faydalanarak kurmuştur. Mehmed Bey, ülkesini eski Türk devlet geleneğinde olduğu gibi beş oğlu arasında taksim etmiştir. Tezimizin giriş bölümünde Türkiye Selçuklu Devleti sonrası Anadolu'nun siyasî görünümünü ele aldık. Birinci bölümde Aydınoğulları Beyliği'nin siyasî hayatını anlattık. İkinci bölümde Aydınoğulları Beyliği döneminde yaşamış ilim adamlarını konu edindik. Bu ilim adamlarının eserlerini tanıtmaya çalıştık. Bu ilim adamları arasında Fıkıhçı İbn Melek, Hekim Hacı Paşa, Hekim Bereket ve Tefsirci Şihâbuddîn Ahmed Mahmud b. Sivasî gibi isimler bulunmaktadır. Üçüncü bölümde Aydınoğuları beyleri ile ilim adamları arasındaki münasebetleri inceledik. Ayrıca, bu bölümde Seyyah İbn Batuta'nın izlenimlerine de yer verdik. v
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The Emirate of Aydınoğulları is to be founded in the emirates of season. Fonuder of this emirate is Aydınoğlu Mehmed Bey. Mehmed Bey fonuded this emirate benefitting from political confision in this season. Separataly, Mehmed Bey divide his political state up between five sons, like old state traditinon of Turkish. In the entry chapter of our thesis, we explanied political appearance of Anatolia after The State Turkish of The Seljuks. In first chapter, we explained the political life of the emirate of Aydınoğulları. We expressed scientists that lived in period of time The Emirate of Aydınoğulları in the second chapter. This scientist's books worked to introduction. Between this scientists Fiqhist İbn Melek, Doctor Hacı Paşa, Doctor Hekim Bereket and Commentist on the Koran Şihâbuddîn Ahmed b. Mahmud Sivasî. In the third chapter, we researched relation between the sirs of Aydınoğlu and scientists. Separately, in this chapter, we included impression of Traveler ibn Batuta.