Vergi sistemlerinde uygulanan istisna ve muafiyetler, bu uygulamaların ekonomik etkileri (Azerbaycan örneği)
The Exeptions and exempts beeing applied in tax system, and their effects on economies (Azerbaijan is given as an example)
  1. Tez No: 130299
  2. Yazar: ASIF GURBANOV
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKAN AY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mali Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
ÖZET Kamu harcamalarını karşılamak için devletlerin vergi toplamak zorunda olduğunu bilmekteyiz. Vergiler alınırken veya vergi politikaları belirlenirken diğer faktörler göz önünde tutularak değerlendirme yapılmalıdır. Yatınmlan ve ihracatı teşvik için, sosyal düzeni sağlamak için vergi sistemlerinde istisna ve muafiyetlere yer vermek lazımdır. Azerbaycan Vergi Sistemi gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin vergi sistemlerinden yararlanarak oluşturulmuştur. Vergi sistemimizde de yatınmlan ve ihracatı teşvik edici, sosyal düzeni sağlayıcı istisna ve muafiyetlere rastlamak mümkündür. Genç vergi sistemi olarak bazı eksikliklerin olduğu görülmektedir ve bunun da olması doğaldır. Fakat devletimiz bu eksiklikleri gidermek için bazı çalışmalar yapmaktadır. Tezin konusu vergi sistemlerinde uygulanan istisna ve muafiyetler, bu uygulamaların ekonomik etkileridir. Fakat ağırlıklı olarak Azerbaycan Vergi Sistemi üzerinde durulmuştur. Tezin ilk bölümünde istisna ve muafiyet uygulamalarının bazı dünya ülkelerinde nasıl uygulandığı, ikinci bölümde Azerbaycan Vergi Sisteminde uygulanan istisna ve muafiyetler ve son bölümde ise bu tür uygulamalann genel ekonomik etkisi (Azerbaycan ekonomisine etkisi de örnek alınarak) anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In order to meet the public expenditures, governments need resourses and as spreadly known these resourses are beeing provided through taxation. While decision making process of tax collections and tax policy arrangements to make a sound assessment some other related factors also must be taken into the consideration. To stimulate the investments, create the enteprenership spirit in export, and provide the social and public orders, some exeptions and exemptons should be determined. The tax system of Azerbaijan has been stuctured by exampling the tax systems of developed and on the way of development countries. In our tax system as a requirement, some exeptions and exemptions have taken place to stimulate the enterprenership and provide the social order. As a new structured tax system of course there are some lacks and inefficiencies in Azerbaijan's tax system, but this should be accepted as the natural deffects of the development. The government is going the required studies to perfect the tax system.