Toplam kalite yönetimi kapsamında Meyer-Allen Örgütsel Bağlılık Modeli ve otel işletmeleri uygulaması
Meyer-Allen Oganizational Commitment Model in context of total quality management and its application to hotel organizations
- Tez No: 130297
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZKAN TÜTÜNCÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toplam Kalite Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
\ ÖZET Türk turizminin çoğunlukla mevsimsel özellikler gösteren istihdam yapısı nedeni ile turizm işgörenlerinin aynı işyerinde yıllarca çalışmaları sık görülen bir durum değildir. Özellikle son yıllarda ülkenin içinde bulunduğu ekonomik durum da göz önüne alındığında, sektörde meydana gelen sürekli iş değiştirmeler işgörenlerin yaşam ve iş kalitelerini, geleceğe dair beklentilerini olumsuz etkilemektedir. Toplam kalite yönetim denildiğinde çoğu işletmelerin sadece belge sahibi olma olarak algıladığı yönetim felsefesi, gerçekte işveren, işgören ve müşterilerden oluşan karmaşık bir yapının yaşam standartlarını yükseltmeyi hedeflemektedir. Örgütsel bağlılık kavramı da bu çerçevede incelendiğinde, işi bırakma, devamsızlık, iş arama gibi örgütün hizmet kaliteleri üzerinde olduğu kadar bireyin yaşam kalitesi üzerinde de önemli etkileri olduğu görülmektedir. Bu çalışmada otel işletmeleri işgörenlerinin örgütsel bağlılık türleri incelenmiş ve çıkan sonuçların işlerine bağlılıkları, yaptıkları işin kalitesi, iş ve yaşam memnuniyetleri ile ilişkileri incelenmiştir. IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Because of the seasonal employment characteristics of the Turkish tourism, it is not frequently for the employees to work for the same company for years. Taking the economic situation of our country into consideration, the labor turnover rate fact tourism sector is facing has a negative impact on the life and work quality as well as the future expectations of the employees. Total Quality Management, a management philosophy that many companies see as a means to obtain a certification, in fact aims to lever the life standards of a complex construct made of the employers, the employees and the customers. Organizational commitment concept, examined from frame, has great impacts on withdrawal, absenteeism, and looking for job alternatives which effects the organization's service quality as well as the individual's life quality. In this dissertation, organizational commitment types of hotel organization employees and the relationships between these types and their work commitment, work quality of their job and their life satisfaction are examined.