Bankacılık alanındaki yapısal düzenlemelerin Türkiye ekonomisi ve mali sistem üzerine etkisinin analizi
Restructuring of Turkish banking and its effects on Turkish economicy in general and the financial system per se
- Tez No: 130313
- Danışmanlar: PROF. DR. MUZAFFER DEMİRCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Para ve Banka Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
ÖZET Bankacılık sektörünün ekonomideki tasarrufların toplanarak işletmelerin kısa süreli finansman ihtiyaçlarının karşılanmasında, sermaye birikiminin oluşmasında ve dolayısıyla iktisadi büyümede önemli bir rolü bulunmaktadır. Tasarrufların ekonomik olarak en verimli bir şekilde kullanılmasında, mali aracılık sürecinin en önemli halkası olan bankacılık sektörünün etkin ve verimli bir şekilde çalışması büyük önem arz etmektedir. Son 20 yıllık süreç içinde mali serbestleşmeye yönelik olarak gerçekleştirilen reformlar sonucu Türk bankacılık sektörü büyük bir ilerleme kaydetmiştir. Ancak bu dönemde büyük ölçüde makro-ekonomik istikrarsızlık ve yüksek kamu kesimi açıklarından kaynaklanan nedenlerle bankacılık sektörünün kaynakları reel sektörü destekleme fonksiyonu zayıflamıştır. Kamu kesiminin borçlanma gereksiniminin yüksekliği ve borçlanmanın büyük ölçüde bankacılık sektöründen sağlanan kısa süreli fonlarla karşılanması, sektörün sorunlarına göz yumulması sonucunu doğurmuştur. En derin etkilerini bankacılık sektörü üzerine bırakmış olan Kasım 2000 ve Şubat 2001 krizlerinin ardından uygulamaya konulan programın temel ayaklarından biri bankacılık sektörünün yeniden yapılandırılması olmuştur. Diğer bir değişle son iki kriz bankacılık sektörünün yeniden yapılandırılması için bir fırsat doğurmuştur. Bu tez çalışmasında bankacılık sektörünün yeniden yapılandırılması ve yeniden yapılandırma sonucu mali sistem ve reel sektör üzerine olası etkileri ele alınacaktır. Tezin ilk bölümünde yeniden yapılanma öncesinde bankacılık sektörünün yapısı tarihsel süreç içerisinde ele alınmıştır. İkinci bölümde, bankacılık sektörünün yeniden yapılandırılması ve yeniden yapılandırma programının bankacılık sektörüne olası etkileri ortaya konmuştur. Son bölümde ise yeni dönemde bankacılık sektörünün mali sistem ve ekonomik yapı üzerine etkileri incelenmiştir. V
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Acting as intermediary in raising deposits, Banks play a crucial role in capital formation of an economy, and thus meet the short-term financing needs of the corporations, eventually helping the economy grow. Efficient functioning of banking systems, which are the vital links of each and every financial intermediation processes, is of paramount importance in effective and productive allocation of national savings. Turkish banking has made a significant progress in the last 20 years in an environment of restructuring based on the financial deregulations. However, in this time span, owing to a great extent to the macro-economic instability, and to high public deficits, banks have failed to support the real sectors. The high level of public sector borrowing requirements which was constantly met by the short-term fuhding from the banking system have led to the negligence of the sore spots of Turkish banking. Worst hit in Turkey by the financial meltdowns of November 2000 and February 2001 has been Turkish banking, which has had to be overhauled and revamped by stringent programs ensuing these crises. In other words, last two crises have proven beneficial, setting the stage for restructuring of Turkish banking. This paper is aimed at analyzing the restructuring of Turkish banking system and its effects on the financial system in particular, and the economy in general. The structure of Turkish banking before the restructuring process has been analyzed from historical viewpoint in the first chapter of this thesis. In the following section, the restructuring of Turkish banking has been dissected with its affects on the system. Finally, the impacts of the newly-shaped banking on financial system and economic environments have been observed in general terms.